Vende dhe Udhetime

Pse Dubai është kaq elastik dhe nuk është ndikuar nga Covid-19?

Gjatë gjithë pandemisë, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë qenë një nga më të suksesshmet përballë varianteve të Covid, me shkallën më të lartë të vaksinimit në botë dhe testime të mëdha dhe të përballueshme. Në fakt, Emiratet e Bashkuara Arabe renditen aktualisht në vendin e parë në renditjen e Bloomberg për Covid Resilience, e cila rendit 53 vende në 12 tregues si cilësia e kujdesit shëndetësor, vdekshmëria nga viruset dhe rihapja e udhëtimeve. Edhe pse varianti Omicron ka pjesë të Europës në mbyllje përsëri, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë arritur, deri më tani, të qëndrojnë të hapura për shumicën e udhëtarëve duke i mbajtur infeksionet të ulëta.

Për shkak të pandemisë, qyteti i tij më i populluar, Dubai, është shndërruar gjithashtu nga një qendër globale e turizmit në një vend që investon në komunitetin e tij.

"Ne të gjithë duhej të punonim së bashku për të mbrojtur njëri-tjetrin", tha Kathy Johnston, drejtoreshë në kompaninë e çokollatës Mirzam, e cila ka jetuar në qytet për më shumë se 30 vjet. "Njerëzit po mbështesin më shumë koncepte dhe projekte lokale. Gjërat po ecin pak më ngadalë dhe me kujdes. Të jesh këtu tani ndihet si një planet ndryshe nga dy vjet më parë dhe më pëlqen", tha ajo.

Pse duhet të shkoni tani?

Së pari, moti është perfekt tani, thonë banorët. "Tetori deri në maj është koha më e mirë e vitit për t'u vizituar, sepse nuk është më nxehtësi torturuese", tha Tala Mohamad, banorja e Dubait. Kjo nënkupton gjithashtu kthimin e ngjarjeve dhe aktiviteteve në natyrë dhe mbrëmjeve të çlodhura të kaluara në oborret e shumtë të qytetit dhe restorantet buzë detit.

Qyteti po pret gjithashtu Expo 2020 deri në fund të marsit 2022, një ngjarje globale gjashtëmujore që paraqet pavionet nga e gjithë bota, duke shfaqur inovacione unike dhe projekte futuriste.

"Mos e humbisni Expo. Vetëm mos e humbisni. Jepini vetes një javë të tërë. Prisni në radhë për sushi japonez dhe shijoni pudingun me dukka në restorantin Baron", tha Johnston.

Dubai ka punuar gjatë dekadës së fundit për t'u bërë më i qëndrueshëm, me investime të mëdha në energjinë diellore, ruajtjen e ujit dhe ndërtesat dhe infrastrukturën e gjelbër. Expo 2020 po pret gjithashtu një Pavijon të Qëndrueshmërisë, duke shfaqur projekte si pemët diellore që ofrojnë hije duke krijuar energji dhe një fermë të madhe vertikale që rrit 9000 bimë dhe barishte.

"Pemët" gjigante diellore ndihmojnë të gjenerohet energji si dhe sigurojnë hije

Vibha Dhawan, një këshilltare udhëtimi me Ovation Travel Group, rekomandon restorant Boca, i cili përdor përbërës vendas si salmon nga ferma e peshkut në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe qumësht nga baxhot lokale të devesë; dhe The Sum of Us, një nga kafenetë e para në Dubai që u bë miqësore me mjedisin duke përdorur kashtë dhe duke ofruar 10% ulje për klientët që sjellin një produkt të ripërdorshëm.

Për një vështrim më të thellë të nismave të qëndrueshmërisë së qytetit, Dhawan rekomandon të shikoni Fermën Bio Emirates, ferma më e madhe private organike në vend. "Rezervoni një turne në grup dhe perëndimin e diellit", tha ajo.

Për të përjetuar shkretëtirën natyrore të rajonit, ajo rekomandon resortin Al Maha. I vendosur brenda parkut të parë kombëtar të Dubait, resorti me pesë yje është i përkushtuar për të ruajtur ekologjinë unike të shkretëtirës.

Bio Farm është ferma më e madhe private organike në vend

Për një përvojë në zemër të qytetit, hoteli i ri One Central, i cili u hap në dhjetor 2021, feston traditat e vendit duke i zhytur vizitorët në temën e hakawati (fjalë që përdoret për të treguar, rrëfyer). Turi fillon në holl me bibliotekën rrethore "Fontain of Tales" me më shumë se 5000 libra dhe vazhdon në të gjithë hotelin me artin dhe dekorin e frymëzuar nga beduinët.

Aktualisht, udhëtimi për në Dubai është i hapur për turistët e vaksinuar me një vaksinë të miratuar nga OBSH, megjithëse vizitorët duhet t'i nënshtrohen një testi të shpejtë pas mbërritjes. Udhëtarët e pavaksinuar duhet të japin një test negativ PCR brenda 72 orëve nga nisja. Udhëtimi aktualisht është i pezulluar për ata që shkojnë nga ose kalojnë tranzit nëpër vende të caktuara afrikane.

Udhëtarët duhet të shkarkojnë aplikacionin Al Hosn, aplikacionin zyrtar të gjurmimit të kontakteve dhe statusit shëndetësor të Emirateve të Bashkuara Arabe, i cili përdor një sistem të koduar me ngjyra (gri, të kuqe, jeshile) për të pasqyruar rezultatet e testimit dhe statusin e vaksinimit. Autoriteti Shëndetësor i Dubait ofron aplikacionin DXB Smart, i disponueshëm për Android dhe iOS, i cili u jep vizitorëve informacion në kohë reale për normat aktuale të Covid në Emiratet e Bashkuara Arabe, gjurmon rezultatet e testeve dhe ekspozimet.

Burimi: BBC. Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë