Keshilla

Problemet shëndetësore që çojnë në mbipeshë

Të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë tregojnë se në vitin 2016 më shumë se 39% e meshkujve dhe 40% e grave, mbi moshën 18 vjeç ishin mbipeshë. Kjo do të thotë se nga 1.9 miliardë njerëz, mbi 650 milionë ishin mbipeshë. Por  jo gjithmonë njerëzit marrin kile të tepërta nga ushqimet , ëmbëlsirat apo mungesa e stërvitjes. Ndonjëherë arsyet janë të fshehura brenda trupit tonë.

Hipotireoza

Tiroidet ngadalëson metabolizmin tonë. Një metabolizëm i ngadalshëm mund të jetë rezultat i hipotiroidizmit. Në fillim, hipotiroidizmi mund të ngatërrohet me lodhjen sepse nganjëherë e konsiderojmë përgjumjen, lodhjen dhe kapacitetin e zvogëluar të punës. Por ne duhet të jemi të kujdesshëm. A  keni lëkurë të thatë? Thonjtë të brishtë? Vuani nga Anemia , ju bien flokët? Keni të vjella apo kapsllëk? Këto shenja paralajmërojnë se ju vuani nga hypothyroidism: metabolizmi juaj përkeqësohet, zorrët tuaj fillojnë të punojnë ngadalë dhe ju fitoni peshë. Nëse i keni vërejtur këto simptoma, rekomandohet të shkoni tek një mjek, pasi stërvitja dhe dietë nuk ju ndihmon aspak.

Prolactinoma

Prolaktina e hormoneve është përgjegjëse për funksionet normale riprodhuese. Është gjithashtu përgjegjës për shpërndarjen e ushqyesve thelbësor, në sasi të nevojshme, për një fëmijë. Kur hipofiza prodhon shumë prolaktinë, mund të shfaqet tumor  (më shpesh në gratë sesa në meshkuj). Karakteristikat kryesore janë: sekrecionet patologjike të qumështit që nuk lidhen me lindjen dhe cikli i parregullt tek femrat. Njerëzit përjetojnë epsh të ulët, çrregullime mendore, probleme të syve dhe dhimbje koke. Të dyja gjinitë vuajnë nga marrja e dhjamit në gjoks dhe shpatulla.  Kjo sëmundje mund të shërohet. Pra, nuk duhet të humbni kohë dhe të shkoni të shihni një endokrinolog.

Diabeti i tipit II

Në rastin e diabetit të tipit II, ndryshe nga lloji I, pankreasi ynë prodhon insulinë të mjaftueshme, por receptorët tanë nuk i përgjigjen asaj dhe bëhen tolerantë ndaj insulinës. Si rezultat, sasia e tepërt e këtij hormoni të akumuluar shkakton obezitet. Rreziku kryesor është se kjo sëmundje mund të jetë e padukshme për një periudhë të gjatë kohore dhe mund të gjendet vetëm gjatë testimit të gjakut. Mund të mos i keni karakteristikat normale të diabetit si etja e tepruar ose urinimi i shpeshtë. Por nëse keni edhe kruajtje, kjo mund të jetë një arsye për t’u shqetësuar.

Insulinoma

Insulinoma zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak në mënyrë drastike dhe kjo ndodh kur ka hipoglikemia. Hipoglikemia kontribuon në urinë e fortë pasi trupi ynë po përpiqet të rimbushë nivelin e glukozës. Nëse një person nuk ha kur ndodh hipoglikemia, ata mund të përjetojnë dridhjet, takikardinë, çështjet e të folurit dhe të sjelljes. Një sulm hypoglycemic është një fenomen i pakëndshëm, kështu që trupi është në alarm të vazhdueshëm të lartë për shenjat e urisë dhe si rezultat, një person merr peshë. Nëse keni këto probleme, është koha të shkoni tek një mjek.

Stresi dhe depresioni

Çfarë është kortizoli dhe përse na nevojitet? Kortizoli është një hormon që prodhohet nga gjëndrat e veshkave. Ajo kontrollon metabolizmin e karbohidrateve dhe është i përfshirë në reagimin ndaj stresit. Qëllimi i tij është të ruajë energjinë e trupit gjatë situatave stresuese. Stresi kronik shkakton prodhim të vazhdueshëm të kortizolit dhe adrenalinës. Në këtë rast, kortizoli konverton energjinë tonë në yndyrë dhe e shpëton atë. A keni lodhje, pagjumësi apo apati? Ndoshta po i afroheni depresionit dhe nuk ka të bëjë vetëm me gjendjen e keqe, është një sëmundje serioze që vetëm një ekspert mund të trajtojë.

Sëmundja e Cushing-it

Stresi dhe depresioni gjithashtu mund të shkaktojnë një sëmundje tjetër serioze dhe të rrallë. 10-15 nga çdo milion njerëz vuajnë nga sëmundja e Cushing. Në këtë rast, trupi ynë i grumbullon yndyrërat rreth barkut dhe mbrapa të qafës. Ndërkohë, krahët dhe këmbët tona qëndrojnë të dobëta. Është shumë e lehtë për të identifikuar simptomat: një person përjeton rritjen e presionit të gjakut, kolesterolin e lartë, pagjumësinë dhe shumë oreks.

Sindromi ovarian polycystic

Kur pesha e tepërt ndodh së bashku me periudha të parregullta dhe migranës, një person ndoshta vuan nga polycystosis. Në këtë rast, pjesa sipër e trupit fiton shumë peshë. Përveç kësaj  fillojnë dhe rriten qimet në pjesët intime të trupit, keni probleme me lëkurën. Arsyeja është mungesa e hormoneve seksuale. Qelizat e vezës nuk zhvillohen siç duhet dhe mbeten të lidhura me vezoret. Një nga çdo 5 gra vuan nga kjo sëmundje e pakëndshme. Megjithatë, sëmundja është e shërueshme. Simptomat e njëjta të përshkruara në këtë artikull nuk tregojnë se vuani nga një sëmundje e rëndë. Por nëse vëreni disa simptoma në të njëjtën kohë, duhet të merrni masa.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë