Politike

Përgjimet e PD për Alizotin: Aktor i Ramës, Xhafaj e shantazhoi

Deputetit i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, me anë të një deklaratë për mediet nga selia e kësaj partie, ka theksuar se Kryeministri Edi Rama dhe Ministri Fatmir Xhafaj nuk mund të fshihen më përballë fakteve. Sipas Alibeajt, përgjimet telefonike vërtetojnë se Fredi Alizoti është një aktor i Kryeminstrit Rama dhe sajesë e Ministrit Xhafaj për të mbrojtur vëllanë e tij.

Deklarata e plotë e deputetit Alibeaj:

Prej 5 muajve, Fatmir Xhafaj ka braktisur detyrën dhe është angazhuar drejtpërdrejt në një skenar mafioz të mbrojtjes së trafikantit të drogës Agron Xhafaj. Është pikërisht skenari mafioz që njoftoi Edi Rama vetëm 2 ditë pasi u faktua që i vëllai i Ministrit të Brendshëm vazhdonte aktivitetin kriminal të trafikut të drogës, ku edhe mashtroi publikisht se kishte ekspertizën shkencore që provonte se ishte sajesë.

Partia Demokratike ka publikuar faktet e plota, që provojnë se hetimi ndaj Agron Xhafajt nuk është bërë nga Prokuroria, por nga vartësit e Fatmir Xhafës në Policinë e Shtetit. Prokurorët vetëm kanë noterizuar çfarë i është dërguar nga vartësit e Fatmir Xhafës. Sot do të bëjmë publike dokumente të reja, që provojnë se aktori i Edi Ramës, është gjetur, blerë e shantazhuar nga vetë Fatmir Xhafaj, për të mbrojtur vëllanë e tij trafikant.

Në ekran shikoni dokumente zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme, që provojnë se Fredi Alizoti, aktori i Edi Ramës, është sajesë e vetë Fatmir Xhafës. Sipas përgjimeve telefonike, rezulton se:

Në datën 1 qershor 2018, kur Edi Rama pretendon se aktori i tij Fredi Alizoti është vetëofruar në Prokurori në orën 8 të darkës, ai është kapur duke pohuar se ka bërë një muhabet dhe po pret të takojë Taulantin nga Librazhdi, që i ka thënë “hap gojën sa do”.

Menjëherë më pas, ai telefonohet nga Drejtori i Policisë së Qarkut Fier, me numër telefoni 0694110316, dhe lë takim te QTU në Fier. Në orën 17:13 minuta, Fredi Alizoti i drejtohet Drejtorit të Policisë së Qarkut Fier me fjalët: “Do ta zgjidhësh ti këtë punë, apo ta zgjidhë Shefi lart”? Vetëm 7 minuta më vonë, aktori i Edi Ramës, nga zona e QTU Fier, vendi ku është lënë takimi me vartësin e Fatmir Xhafës, telefonon dikë dhe i drejtohet me fjalët: “Mora një pako të mirë”.

Më 7 qershor 2018, aktori i vetëshpallur nga Edi Rama, telefonohet përsëri, personalisht nga Drejtori i Policisë Qarku Fier, i cili e pyet se çfarë po bën dhe ku ndodhet. Alizoti i përgjigjet: “Lart ku më latë”. Alizoti i kërkon Drejtorit të Policisë Fier që të takojë “Shefin e madh” me patjetër atë ditë, duke e garantuar se “nuk ka më kthim mbrapa, ato që janë bërë nuk kthehen më mbrapa”. Partia Demokratike, pyet sot Edi Ramën, Fatmir Xhafën dhe veglat e tyre kriminale në Prokurorinë e Krimeve të Rënda:

• Çfarë “pako” ka marrë Fredi Alizoti? Kush ia ka dhënë atë?

• Kush është Taulanti nga Librazhdi që i ka thënë Fredi Alizotit “hap gojën sa do”?

• Çfarë shërbimi ka ofruar Fredi Alizoti dhe sa është paguar për këtë?

• Pse e ka telefonuar përsëri në datën 7 qershor 2018 Drejtori i Policisë së Qarkut Fier shtetasin Fredi Alizoti?

• Cili është “shefi i madh” i Drejtorit të Policisë së Qarkut Fier që kërkon të takojë Fredi Alizoti?

Partia Demokratike dhe çdo shqiptar i ka të qarta përgjigjet. Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj nuk mund të fshihen më përballë fakteve që kanë fabrikuar dëshmitar për të mbrojtur një trafikant droge. Sot Fatmir Xhafaj është i vetmi Ministër i Brendshëm, qё jo vetëm ka vëllanë në burg për trafik droge, por i vetmi që përdor drejtuesit me të lartë të Policisë së Shtetit për të fabrikuar prova e sajuar dëshmitar, me qëllim që të shpëtojë vëllanë trafikant droge nga burgu.

Përdorimi i pushtetit nga Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj për t’i ofruar mbrojtje shtetërore vëllait trafikant droge të Ministrit të Brendshëm, është një krim shumë i rëndë. Ai do të ishte ndëshkuar rëndë, nëse celula kriminale në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, do të kryente detyrën dhe do hetonte krimin e organizuar me mbështetje shtetërore.

Por celula kriminale në Prokurorinë e Krimeve të Rënda e ka bërë zgjedhjen e vet antiligjore, duke bashkëpunuar në një akt mafioz për të shantazhuar gazetarët, qytetarët dhe opozitën, në përpjekjen e dëshpëruar për t’i mbyllur gojën denoncuesit. Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj mund të ndjehen sot të sigurt përkohësisht, sepse kontrollojnë gjykatat e prokurorinë. Ata mund të manipulojnë prova e të fabrikojnë dëshmitar, sepse askush nuk i heton dhe dënon. Por fundi i tyre është i afërt. Dita ku drejtësia për to do të behet, nuk është e largët.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë