Lajme

PD: E pakuptimtë vonesa e verifikimit për Valdrin Pjetrin

Partia Demokratike e cilëson të pakuptimtë vonesën e prokurorisë për të verifikuar nëse Valdrin Pjetri është person i dënuar me vendim të formës së prerë në Itali apo jo, çka e bën automatikisht subjekt të ndalimit të ligjit të dekriminalizimit për marrjen e detyrës së kryebashkiakut të Shkodrës.

PD kërkon nga organi i akuzës një reagim më të shpejtë për këtë çështje.

“Për fat të keq, ky reagim nuk ka ardhur ende, duke zhbërë qëllimin primar që ka ligji i dekriminalizimit”, thuhet në letrën që Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi i ka dorëzuar Prokurorisë së Përgjithshme.

Letra qe PD i ka derguar Prokurorise. Gazeta Si, 14 gusht 2019

Letra kujton se sipas të dhënave të PD-së, rezulton se Valdrin Pjetri është i dënuar nga Gjykata e Firences, me vendimin e formës së prerë të datës 12 Qershor 2003, me 18 muaj burg dhe 1000 Euro gjobë, për veprën penale “shpërndarje, prodhim dhe trafikim i lëndëve narkotike dhe lëndëve të tjera të paligjshme psikotrope”, të kryer në bashkëpunim.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë