Bota

Pas përplasjeve në të shkuarën, Erdogan mbërrin në Greqi

Nga Gazeta ‘Si’- Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka mbërritur sot në Athinë(7 dhjetor) ku do të takohet me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis.

Klima më e mirë në marrëdhëniet greko-turke megjithatë, pritet të pasqyrohet në Deklaratën e Marrëdhënieve Miqësore dhe Fqinjësisë së Mirë që dy liderët do të shpallin gjatë deklaratave të përbashkëta.

Do të jetë një tekst në formën e një komunikate të përbashkët për Këshillin e Lartë të Bashkëpunimit, i cili do të përshkruajë progresin e arritur në marrëdhëniet dypalëshe dhe perspektivat pozitive që parashikohen.

Teksti në fjalë është përpunuar ditët e mëparshme nga dy ministritë e jashtme dhe zyrat diplomatike të dy liderëve dhe është padyshim i rëndësishëm, duke pasur parasysh marrëdhëniet greko-turke në këtë periudhë të vitit të shkuar.

Teksti u zbulua dje nga vetë Recep Tayyip Erdogan duke folur për Kathimerini dhe duke thënë se shpreson që ai të nënshkruhet gjatë vizitës së tij.

Erdogan pritet ta ftojë Mitsotakis në Turqi në muajt e parë të vitit 2024, ndërsa Hakan Fidan pritet të vijë këtu ndoshta në fillim të vitit të ardhshëm pas ftesës së Giorgos Gerapetritis. E njëjta gjë vlen edhe për zëvendësministrat e Jashtëm Alexandra Papadopoulou dhe Kosta Fragogianni, të cilët do të jenë në Turqi për dialogun politik dhe axhendën pozitive, duke qenë se homologu i tyre Burak Aktsapar vizitoi Athinën në mes të tetorit.

Sipas informacioneve, presidenti turk do të shkojë edhe në ambasadën turke. Pas mbërritjes në Greqi ai do të drejtohet drejt Pallatit Presidencial, ku do të takohet me Katerina Sakellaropoulou. Pas orës 13:30, ata do të shkojnë në Pallatin Maximos, i cili do të jetë edhe seanca plenare e Këshillit të Lartë të Bashkëpunimit, ndërsa Erdogan pritet të largohet deri në orën 17:00.

Analistët e huaj besojnë se lidhjet e mira mes Turqisë dhe Greqisë janë çelësi për riparimin e marrëdhënieve të tensionuara.

Përmirësimi i lidhjeve dypalëshe shihen si të dobishme për fokusin përkatës ekonomik që ndajnë të dy burrat, me Greqinë në një rritje të shpejtë pas një dekade trazirash financiare dhe Turqinë që po lufton me inflacionin e gjymtuar dhe investimet e lëkundshme ndërkombëtare.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë