Sport

Paris 2024, vidhet një valixhe me informacione sekrete për Olimpiadën e verës

Gazeta Si – Një vjedhje trazon ujërat pak muaj para fillimit të Olimpiadës së Parisit. Në trenin e nisur nga stacioni i njohur ‘Gare du Nord’, është vjedhur një valixhe që i përkiste një punonjësi të Komunës së Parisit.

Në atë valixhe ndodheshin një kompjuter dhe dy USB me informacion të rezervuar për aktivitetin e rëndësishëm sportiv që do të zhvillohet në Paris mes korrikut dhe gushtit.

Më saktësisht, këto pajisje që ishin brenda valixhes së vjedhur përmbanin informacion sekret në lidhje me planet e sigurisë për Lojërat Olimpike. Duhej të ishin në duar të sigurta, por tashmë mbetet për t’u parë se ku kanë përfunduar.

Personi që kishte valixhen, një inxhinjer 56-vjeçar, ka bërë denoncimin për këtë ngjarje të hënën e 26 shkurtit. Policia ka nisur tashmë një hetim dhe shumë do të thonë se çfarë ka ndodhur vërtet telekamerat e vëzhgimit të stacionit hekurudhor.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë