Kinema

OSCAR 2020, ndër të preferuarat “Joker”, “1917” dhe “Once upon a time in Hollywood”

Janë zbuluar nominimet për Oskarët e radhës: në pritje që të zbulohen fituesit gjatë ceremonisë së planifikuar në Teatrin Dolby në Los Anxhelos më 9 shkurt, janë shpallur nominimet për çmimet më të lakmuara në botën e kinemasë.

Në renditjen e parë është ‘Joker’ me 11 nominime (dikur fitues i 2 ‘Golden Globes’ dhe ‘Luanit të Artë’ në Venecia), ‘The Irishman’, ‘Once upon a time in … Hollywood’, dhe ‘1917’ kanë marrë 10 nominime, ndërsa 6 shkojnë për ‘Little Women’ dhe ‘Parasite’.

Në kategorinë më të rëndësishme – atë për filmin më të mirë – “Joker” i Todd Phillips (me 11 nominime filmi me metrazh më të nominuar), “1917” (10 nominime), ‘Once upon a time in … Hollywood’ nga Quentin Tarantino (10 nominime) dhe ‘The Irishman’ (10 nominime).

Por, kini kujdes edhe për “Parasite” të Koresë së Jugut nga Bong Joon-ho, një film i jashtëzakonshëm dhe fitues i çmimeve që do të tregojë gjithashtu Oskarin më të rëndësishëm.

Titujt e tjerë në kategorinë kryesore janë “Le Mans ’66” e James Mangold, “Little Women”, të Greta Gerwig, “Jago Rabbit” i Taika Waititi dhe “Marriage Story” e Noah Baumbach.

Ndër regjisorët më të mirë janë Todd Phillips (“Joker”), Quentin Tarantino (‘Once upon a time in … Hollywood’), Bong Joon-ho (“Parasite”), Martin Scorsese (“The Irishman”) dhe Sam Mendes (“1917”).

Regjisorët kandidatë për Oscar: Martin Scorsese, Quentin Tarantino, Bong Joon-ho, Sam Mendes e Todd Phillips

Aktori më i mirë

Për aktorin kryesor më të mirë, një sfidë e madhe mes Joaquin Phoenix (“Joker”) dhe Adam Driver (“Marriage Story”) ndërsa më tej përsëri në parashikimet janë tre pretendentët e tjerë: Leonardo DiCaprio (“Once upon a time in … Hollywood”), Jonathan Pryce (“The Two Papes”) dhe Antonio Banderas (“Dolor y gloria”).

Kandidatët për aktorë më të mirë: Adam Driver, Leonardo DiCaprio, Joaquin Phoenix, Antonio Banderas e Jonathan Pryce

Aktorja më e mirë

Çmimi aktorja më e mirë ka shumë të ngjarë të shkojë te Renée Zellweger (“Judy”), e cila pritet të tejkalojë Cynthia Erivo (“Harriet”), Scarlett Johansson (“Marriage Story”) – dhe këtu e vecantë është se aktorja ka një kandidaturë të dyfishtë, duke pasur parasysh që përveç “Marriage Story”, ku ajo është protagoniste, ajo është e nominuar edhe për Jojo Rabbit si aktore joprotagoniste,  Saoirse Ronan (“Little Women”) dhe Charlize Theron (“Bombshell”).

Kandidatet për aktore më të mira: Charlize Theron, Renee Zellweger, Scarlett Johansson, Cynthia Erivo e Saoirse Ronan

Aktorët mbështetës

Në kategoritë e joprotagonistëve, duket se nuk do të ketë asnjë problem për Brad Pitt (“Once upon a time in … Hollywood”), tashmë i vlerësuar me çmimin ‘Golden Globe’ dhe pothuajse i sigurt për të marrë në shtëpi statujën. Kandidatët e tjerë janë Tom Hanks (“A Beautiful Day In the Neighborhood”), Anthony Hopkins (“The Two Popes”), Joe Pesci (“The Irishman”) dhe Al Pacino (“The Irishman”).

Aktoret mbështetëse

Edhe në grupin e aktoreve më të mira joprotagoniste ka një të preferuar të madhe si Laura Dern (“Marriage Story”) që pasohet nga Kathy Bates (“Richard Jewell”), Scarlett Johansson (“Jojo Rabbit”) , Florence Pugh (“Little Ëomen”) dhe Margot Robbie (“Bombshell”).

Skenari më i mirë jo origjinal duket se është një sfidë tripalëshe midis “The Irishman”, “Joker” dhe “Little Women”, ndërsa për skenarin më të mirë origjinal pretendentët kryesorë janë “Marriage Story” dhe “Once upon a time in … Hollywood”.

Në kategorinë për shfaqjen më të mirë të animuar, duket se është një ndeshje midis “Toy Story 4” dhe “Linking Missing”, ndërsa të tjerët të nominuar janë “I Lost My Body”, “Klaus” dhe kapitulli i tretë i sagës “Dragon Trainer”.   

Në fakt, fitorja e “Parasite” për Korenë e Jugut si filmi më i mirë ndërkombëtar është i dukshëm, por të tjerët të nominuar: “Corpus Christi” (Poloni), “Honeyland” (Maqedonia e Veriut), “Dolor y gloria” (Spanjë) dhe “I miserabili” (Francë).

Më Shumë