Vende dhe Udhetime

Njihuni me Borgo Egnazia, resorti luksoz që pret G7 (dhe jo vetëm): Vila, pishina dhe agjentë sekretë (aty ku nata kushton 4500 euro)

Ajo është në apartamentin e saj. Jo, tani po qëndron pranë pishinës. Më pas vjen një nga shoqëruesit dhe thotë se e pa në celular duke qeshur.

Detaje: ka një qiell të kaltër, diell po shkëlqen, xixëllonjat po këndojnë mes ullinjve të mrekullueshëm

Ata bëjnë gara kush t’i sjellë kafen. "Unë do të shkoj te mbretëresha ...". Kryeministrja Meloni është bërë mbretëresha Giorgia. E ‘kurorëzuar’ kështu nga gati dy milionë e 500 mijë preferenca dhe nga kamerierë që me pëshpëritje dalin nga lokali duke bërë shaka me respekt, brenda një ironie thumbuese politike.

Historia e këtij G7 mund të fillojë nga këtu. Me disa shënime të vjedhura në hyrje të Borgo Egnazia, në shtratin e vogël të sherpave dhe agjentëve sekretë, furnizuesve të verës dhe fotografëve. Vetëm se ju duhet të largoheni nga rruga menjëherë sepse një helikopter Chinook po zbret atje poshtë. Zhurmë shurdhuese. Një duzinë burrash të armatosur dalin jashtë. "Ata janë sulmuesit e Marinës sonë", shpjegon një oficer i Karabinierëve, duke mbajtur kapelën me dorë. Ne i shohim ata të ecin në fusha dhe pastaj të zhduken pas një shtëpie ferme.

Por, le të vazhdojmë: Giorgia Meloni është presidentja aktuale e G7 dhe të gjithë të mëdhenjve, pas darkës nesër në mbrëmje në kështjellën Svevo në Brindisi, ku do të priten nga Presidenti i Republikës Sergio Mattarella, i shoqëruar nga vajza e tij Laura. Një dhomë, në verë, kushton 4500 euro nata, edhe nëse minibari është falas).

Gjashtëmbëdhjetë hektarë midis Fasano dhe Savelletri, Salento luksoze, një fshat i rremë për të riprodhuar Pulian midis fshatit dhe detit, inauguruar në vitin 2010 pas pesë vitesh punë për të ndërtuar shtëpi dykatëshe prej guri me drita të buta dhe xhakuzi. pishina, një shesh i vogël për festa dhe tezga që shpërndajnë produkte tipike, gëzimi i tapave të Dom Perignon që shpërthejnë dhe një klientelë e vërtetë jet set, para luftës shumë oligarkë rusë ishin mysafirë të rregullt, tani indianë të pasur dhe Madonna përsëri dhe David Beckham, të gjithë të sigurt se janë të rrethuar nga konfidencialiteti proverbial i stafit, shtatëqind punonjës që e dinë se çfarë rrezikojnë: "Nëse dikush tregon një detaj, do ta pushoj", është kërcënimi solemn i Marisa Melpignano, një prej atyre që ka investuar në atë zonë

Është një vend i destinuar të mbetet në histori. Pjesëmarrja në këtë forum është vërtet e jashtëzakonshme. Përveç shtatë liderëve që janë pjesë e tij - Giorgia Meloni, Joe Biden, Rishi Sunak, Emmanuel Macron, Olaf Scholz, Fumio Kishida dhe Justin Trudeau - pritet prania e Papa Françeskut dhe shumë krerëve të tjerë të shtetit dhe figurave politike. Nga presidenti turk Erdogan te anëtari i diskutueshëm i familjes mbretërore saudite Bin Salman, do të jete Modi dhe braziliani Lula, plus përfaqësues të qeverisë nga Algjeria, Kenia, Mauritania (e cila ka presidencën e radhës të Bashkimit Afrikan), Afrika e Jugut dhe Argjentina (në orët e fundit, Javier Milei duket se është i prirur të vijë personalisht).

Takimi dypalësh mes Atit të Shenjtë, i cili do të marrë pjesë në ditën e parë të punës dhe do të jetë folësi kryesor me temën “Inteligjenca artificiale dhe e ardhmja”, dhe presidentit të Shteteve të Bashkuara, Biden, u konfirmua nga Vatikani ditët e fundit dhe do të jetë vetëm një nga takimet e shumta kokë më kokë që do të mbajë Papa. Tema e luftës në Ukrainë sigurisht që do të mbetet gjithmonë qendrore (programi i ditës së parë përfshin gjithashtu një fjalim të presidentit ukrainas Zelensky). Sesionet e tjera të punës janë jashtëzakonisht ambicioze: Afrika-zhvillimi i klimës, Lindja e Mesme, Migrimi, Indo-Paqësori dhe siguria ekonomike dhe, së fundi, segmenti i kontaktit për Afrikën, Mesdheun dhe energjinë.

I gjithë organizimi i samitit u trajtua nga Elisabetta Belloni, ish-sekretare e përgjithshme në Farnesina dhe sot kryetare e Dis, departamenti i cili, nën presidencën e Këshillit, është përgjegjës për koordinimin e shërbimeve sekrete. Natyrisht, Belloni nuk mund ta parashikonte rezultatin e Kampionatit Evropian: takimet e ngushta që Meloni do të ketë me Macron dhe Scholz do të jenë vërtet të paplanifikuara...

Duke qenë se ne udhëtojmë, si gjithmonë, mes nivelit të lartë dhe të ulët, pyetja tjetër që qarkullon është: kush do të gatuajë për këta njerëz të fuqishëm? Kuzhinierët e thirrur janë Massimo Bottura, i cili do të kujdeset për dy darkat brenda resortit dhe Vincenzo Elia, i cili do të kujdeset për darkën gala.

Për të arritur në qendër të botës ju udhëtoni përgjatë një rruge të ngushtë midis mureve prej guri të thatë dhe tokës së shkretë: fermerëve në fakt u është ndaluar të përdorin traktorë ose mjete të tjera të rënda.

Nga rruga provinciale, e pastër sikur të mos ishte as në qendër të Zyrihut, numërova gjashtëmbëdhjetë postblloqe.

Janë 1500 ushtarë të përfshirë në kontrollin e kësaj pjese të Pulias, 5 mijë agjentë, karabinierë dhe financierë: i kishin vendosur në një anije turistike me qira; por më pas  i transferuan në disa hotele në bregdet.

Asnjë pamje e bllokut (vetëm dy çiklistë gjermanë u ndalën në portat e Savelletrit: të mbytur në djersë, me flokë pak të gjatë dhe shumë tatuazhe. Por bërja e tatuazheve nuk është ende një krim). corriere.it


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë