Art dhe Kulture

Një shqiptare do të hapë Botërorin në Rusi

As Kosova dhe as Shqipëria nuk ja dolën mbanë që të bëhen pjesë e Botërorit që nis më 14 qershor në Rusi, por një shqiptare po.

Billboard shkruan se Era Istrefi do të këndojë himnin e këtij botërori, së bashku me Will Smith dhe këngëtarin Nicky Jam.

Ky është një rikthim i Will Smith në muzikë, pas disa shumë vitesh shkëputje. Këngas, sipas raportimeve është në studiot e produksonit të Diplos, producent amerikan që qëndron pas disa hiteve ndërkombëtare, si Lean On dhe Cold Water.

Kënga do të jetë e para që prej vitit 2005 e Will Smith, ndërkohë që Era dhe Nicky Jam janë në kulmin e karrierës së tyre muzikore.

Era gjatë videoklipit të këngës Bon Bon

The Guardian e cilëson këngëtaren shqiptare nga Kosova si një yll në ngjitje dhe kujton këngën BonBon, që u shndërrua në një hit në vitin 2016 në gjithë Europën.

Kënga zyrtare, ose siç njihet ndryshe Himni i Botërorit këndohet zakonisht në ceremoninë e hapjes së kampionatit dhe në atë të mbylljes. Në vitin 2014 ishte Jennifer Lopez me Pitbull që kënduan “We Are One”, ndërsa në botërorin e Afrikës së Jugut, në 2010, Shakira me këngën Waka Waka.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë