Ne rrjet

Një foto e krijuar nga Inteligjenca Artificiale fundos për pak minuta bursën e aksioneve

Një imazh i krijuar nga Inteligjenca Artificiale së fundmi ka treguar fuqinë e mashtrimit që ka kjo industri dhe majftoi të fundoste tregjet e aksioneve.

Më 22 maj, një llogari e fshirë tashmë në Twitter me emrin "Bloomberg Feed", që pretendonte se ishte e lidhur me konglomeratin mediatik, shpërndau fotografinë e një shpërthimi gjignd në Pentagon, SHBA

Dhjetra llogari të verifikuara, duke përfshirë organizatat kombëtare të lajmeve, rishpërndanë foton që tregon tymin e zi që ngrihet nga zona pranë Pentagonit.

Incidenti fals bëri që indeksi financiar S&P 500 të pësojë rënie brenda pak minutave për shkak të frikës së nxitur te investitorët.

Departamenti i Zjarrfikësve të Arlingtonit mohoi me shpejtësi ngjarjen, duke deklaruar se “nuk ka asnjë shpërthim apo incident që po ndodh në Pentagon”./Cointelegraph


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë