Libra

Një biografi letrare dhe njerëzore për Philip Roth

Blake Bailey është autori i librit mbi shkrimtarin amerikan Philip Roth i cili ka dalë në SH.B.A. Kjo biografi e romancierit të madh ishte shumë e mirëpritur. Shkrimtari Blake Bailey në një intervistë jep detaje për lidhjet që përshkuan jetën e Roth.

Mia Farrow

Në vitet e fundit të jetës së tij, Philip Roth dhe Mia Farrow shpesh takoheshin në restorantin “West Street Grill” në Litchfield, Connecticut. Ata u takuan aty 30 vjet më parë. Takimi i tyre i parë ishte një bisedë e shpejtë në tryezën ku ishin ulur shkrimtarja dhe e dashura e atëhershme, pastaj gruaja e dytë, Claire Bloom. Me kalimin e kohës ata do të bëheshin mbështetja e njëri-tjetrit në momentet e tyre më të vështira. “A kemi qenë ndonjëherë të martuar ne të dy”, - Roth pëlqente t'i thoshte me shaka mikes së saj.

Saul Bellow

Laureati i Nobelit, Saul Bellow sipas Philip Roth, ishte “në gjendje të mbushte shkëlqyeshëm boshllëkun që ishte krijuar midis Thomas Mann dhe Damon Runyon”. Kjo midis Belloë dhe Roth ishte një miqësi (dhe një rivalitet letrar) dëshmoi, ndër të tjera, nga një dosje e mbajtur në Bibliotekën e Kongresit në Uashington, nën fjalët “Bellow, Saul; 1957, 1969-1999”. Brenda asaj dosje ka rreth tridhjetë letra, disa të shkruara me dorë, të tjera të shkruara me makinë, të cilat hapin një dritë në marrëdhëniet midis dy gjigandëve të letërsisë.

Don DeLillo

Miqësia midis Philip Roth dhe Don DeLillo filloi në verën e vitit 1988. Ndërsa Blake Bailey raporton në biografinë e Roth, shkrimtari i shkroi DeLillo për romanin e tij të ri, Libra, i botuar që të njëjtin vit Roth ishte i impresionuar me atë libër. Ai i sugjeroi DeLillos të takohej për një shëtitje atë pasdite, një takim që me kalimin e kohës u bë një ritual "gjysmë-vjetor". Don DeLillo ishte një nga të paktët e pranishëm (rreth dhjetë), në ditëlindjen e fundit të Roth, i festuar më 19 Mars 2018, dy muaj para vdekjes së tij.

Barack Obama

“Ai është një njeri tërheqës, inteligjent, i talentuar me elokuencë të jashtëzakonshme. Jam pak a shumë në përputhje me të gjitha pozicionet e tij brenda Partisë Demokratike. Dhe atëherë mendoj se do të ishte e rëndësishme për zezakët amerikanë nëse ai do të bëhej president”. Me këto fjalë, në vitin 2008, Philip Roth shprehu mbështetjen e tij për Barak Obamën, i angazhuar atëherë në zgjedhjet paraprake Demokratike për presidencën e Shteteve të Bashkuara. Më 2 Mars 2011, Roth mori Medaljen prestigjioze të Shkencave Humane Kombëtare nga Presidenti Obama në një ceremoni në Shtëpinë e Bardhë.

Donald Trump

Në janar 2017, disa ditë pasi Donald Trump mori detyrën, Philip Roth, duke folur për presidentin e ri amerikan, tha se ishte e vështirë të gjesh dikë aq "të varfër njerëzor" si ai vetë. Duke iu përgjigjur pyetjeve nga reporterja e New Yorker, Judith Thurman, një nga miket e saj më të ngushta, Roth tha se Trump ishte “injorant i politikës, historisë, shkencës, filozofisë, artit dhe i paaftë për t'u shprehur me hollësitë apo nuancat”.

Woody Allen

Duke iu përgjigjur një letre nga shkrimtari John Updike, Philip Roth përdori fjalë të pahijshme ndaj Woody Allen: “Unë mendoj se dikush duhet të jetë hebre për të urrejtur haptas filmin “Crimes and Misdemeanors”. Unë e konsideroj atë përdhosje të kujtesës së Primo Levit. Në “Crimes and Misdemeanors” (1989), personazhi i Woody Allen - ky i fundit gjithashtu regjisor i filmit -, po bën një dokumentar për një filozof që i mbijetoi Holokaustit, me emrin Louis Levy, i cili pasqyron një ngjashmëri të caktuar me kimistin dhe shkrimtarin. Woody Allen, shtoi Roth në një rast tjetër, “përdor karakterin e humbësit sylesh si një maskim fitimprurës. Por një krokodil është fshehur poshtë”.

Bob Dylan

“Çmimi Nobel për Dylan është i mirë, por shpresoj që vitin e ardhshëm ata t'ia japin grupit Peter, Paul dhe Mary”. Me këto fjalë Philip Roth - të cilit kurrë nuk iu dha Çmimi Nobel për Letërsi - komentoi lajmin se kantautori nga Duluth, Minesota kishte fituar njohjen më të lartë letrare. Sa për një laureat të mundshëm Nobel, Roth, Mia Farrow tregon gjithmonë, ai kishte mësuar nga miqtë që një ose më shumë gra të pranishme në komisionin e çmimit prestigjioz ishin të zemëruar me të për shkak të tonit të librave të tij, në të cilët protagonistët meshkuj haptas pretendojnë lirinë e tyre seksuale. Arsyeja tjetër pse nuk u dha Çmimi Nobel, sipas Farrow, do të qëndronte në kujtimet e botuara nga ish-gruaja e Roth, aktorja britanike Claire Bloom, me titull Leaving a Doll's House (1996).


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë