Bota

Nga mikja e Victor Orban tek mbështetja nga Draghi, kush është Giorgia Meloni e vërtetë?  

Më pyesin shpesh se çfarë do të bëjë në të vërtetë Giorgia Meloni, kryetarja e partisë kombëtare konservatore Vëllezërit e Italisë dhe kryeministre e ardhshme e vendit.

Çilën të krahasueshme duhet të shikojmë? Hungaria, Polonia, Brazili dhe madje edhe Mbretëria e Bashkuar (për të mos përmendur Shtetet e Bashkuara nën Donald Trump) janë të gjitha vende ku "destra" ose "krahu i djathtë" mori pushtetin të paktën pjesërisht në kurrizin e ndjenjave nacionaliste.

Por 45-vjeçarja Meloni, e cila është në rrugën e duhur për t'u bërë kryeministrja më e re dhe e parë femër e Italisë, pasi pretendoi fitoren në zgjedhjet e së dielës, nuk përshtatet në përkufizime të rregullta. Ngritja e saj meteorike ndoshta përshkruhet më së miri si një ushtrim i guximshëm balancimi.

Nga njëra anë, Meloni është përpjekur të fshijë atmosferën post-fashiste të partisë së saj, e kaluara e së cilës përfshin operatorë politikë, të cilët pa dyshim ishin fashistë ose ndjeheshin nostalgjikë për Benito Musolinin. 

Nga ana tjetër, ajo u ka dhënë mbështetje tregjeve të kapitalit, duke u zotuar se do t'i përmbahet disiplinës fiskale dhe rregullave të buxhetit të Bashkimit Evropian të kryeministrit në largim dhe euroatlantistit të vendosur, Mario Draghi.

Pavarësisht moshës së re, Meloni ka mjaft kohë që është në politikë. 

Në vitin 2008, ajo shërbeu si ministre e Rinisë nën drejtimin e kryeministrit Silvio Berlusconi. 

Pozicioni i kabinetit që ajo mbante në atë kohë ishte relativisht i vogël, por konsensusi ishte se Meloni po përgatitej për pushtet.

Atë kohë, unë isha një këshilltar i ri në Thesarin Italian dhe ndjeva se ndoshta kishte më shumë për Melonin. Ajo dukej sikur ia kishte kushtuar jetën politikës; i dukej më shumë një thirrje, sesa një profesion. 

Vite më vonë, në 2021, doli autobiografia e Melonit. Unë nxitova për të blerë një kopje. Me detaje të gjalla, libri shpjegon se sa e dhimbshme ishte rinia e Melonit dhe sa e rëndësishme ishte që ajo të bëhej militante partie. Babai i Melonit e kishte braktisur atë dhe motrën e saj Arianna, dhe Lëvizja Sociale Italiane e djathtë ia mbushi këtë boshllëk. (Ajo më vonë ndihmoi në themelimin e lëvizjes politike të shkëputur Vëllezërit e Italisë).

Duke mësuar për edukimin e Melonit, mendova se përshtypjet e mia të mëparshme u konfirmuan disi: Trauma e një babai të humbur e vendosi Melonin në një mision për të kërkuar një qëllim. 

Krejt papritur, Meloni dukej si Bruce Ëayne, i cili nisi një udhëtim për t'u bërë Batman pas vrasjes së prindërve të tij. Megjithëse, Batman është një vigjilent që niset për të pastruar rrugët e qytetit Gotham nga zuzarët e tij të shumtë, Meloni flirtoi disa herë me idenë për t'u bërë kryebashkiake e qytetit të saj, Romës, por kurrë nuk shkoi.

Në vitin 2016, Meloni hodhi fillimisht kapelën në ring, por përfundimisht u tërhoq nga gara për kryetar bashkie. 

Në vitin 2021, Meloni përsëri nuk veproi por mbështeti kandidatin e krahut të djathtë Enrico Michetti, i cili humbi nga Roberto Gualtieri i Partisë Demokratike të qendrës së majtë. 

Në përgjithësi supozohet se nëse vetë Meloni do të kishte vrapuar në garën e vitit 2021, shanset për sukses të së djathtës do të ishin shumë të larta. Por pse atëherë ajo nuk garoi Në fund të fundit, Roma nuk është si bashkitë e tjera italiane dhe gëzon shikueshmëri globale ashti si disa qytete të tjera në botë. 

A vendosi qëllimisht Meloni të "sakrifikonte" Romën për të bërë një lojë më të fortë?

Nuk ka dyshim se rritja e Melonit në sondazhe reflekton pakënaqësi të gjerë dhe vota proteste, të cilat në Itali i kemi parë të paktën që nga viti 2013. 

Ky ishte rasti me partitë anti-establishment si Lëvizja Pesë Yjet dhe Lega  e Matteo Salvinit të viteve të fundit. 

Jo ndryshe nga ata, partia Vëllezërit e Italisë së Melonit është rritur shumë shpejt në sondazhe, nga nivelet njëshifrore në rreth 25%.

Koha e Melonit duket më e mirë se fillimet e mëparshme. Në fakt, nëse merren parasysh kushtet e përgjithshme të së djathtës italiane këto ditë, Berlusconi, i cili do të mbushë 86 vjeç në fund të kësaj jave, nuk do të luajë në sandbox për shumë kohë. 

Për më tepër, kufijtë e Salvinit janë të qarta dhe qëndrimi i tij "strumbullar ndaj Rusisë" e kanë bërë atë politikisht radioaktiv, pas pushtimit të Ukrainës nga Presidenti Vladimir Putin. Kjo do të thotë se Meloni nuk mund të ëndërrojë vetëm të bëhet kryeministrja e parë femër e Italisë, por edhe të konsolidojë bllokun konservator të Italisë.

Të dyja detyrat ndoshta do të kërkojnë mbajtjen e të moderuarve në bord dhe sjelljen e të rinjve... 

Sot, Meloni e përshkruan në mënyrë rutinore pushtimin e Moskës si një "akt të papranueshëm lufte në shkallë të gjerë nga Rusia e Putinit kundër Ukrainës" dhe mbron dërgimin e armëve për qeverinë në Kiev. Në të vërtetë, me erën në velat e saj, Meloni po i dërgon mesazhe një publiku më të madh, si për të joshur votuesit e mundshëm ashtu edhe për të qetësuar kritikët eventualë. Në fakt, ajo e di se pa një qëndrim të fortë atlantist do të ishte e pamundur që partia e saj të drejtonte vendin këto ditë. Për më tepër, Meloni duket se ka një dialog të rrjedhshëm me kryeministrin në largim dhe ish-presidentin jashtëzakonisht të respektuar të Bankës Qendrore Evropiane, deri në pikën ku kemi parë tashmë insinuata se Draghi është bërë "trajneri i lidershipit" dhe garantuesi i vetë Melonit.

Natyrisht, siç ndodh shpesh me politikanët italianë, të cilët pretendohen për poste të larta, Meloni është mjaft magjepsëse -- aq shumë sa janë të bindur se ka një dialog "ekskluziv" me të. 

Draghitë janë të bindur se, duke pasur parasysh kaosin rreth Italisë, ata do të kenë vëmendjen e Melonit dhe se kështu sa duket do të jetë për ca kohë.

E megjithatë, Steve Bannon, guru global gjithashtu bisedon rregullisht me Melonin. Në një përpjekje për të ndihmuar Melonin të tregojë historinë e saj, Bannon sapo prezantoi një ekskluzivitet të paprecedentë italian të shfaqjes së tij "Dhoma e Luftës". 

Në mënyrë të pashmangshme, lind pyetja: Kush është Meloni i vërtetë? A është ajo liderja përgjegjëse e partisë që ka qenë në një rrugë evolucionare për t'i shndërruar Vëllezërit e Italisë në një parti post-populiste, apo mikja e Viktor Orban në Romë? Vetëm koha do ta tregojë.

Ndërkohë, testi më i madh për të kuptuar nëse Meloni vërtet dëshiron të mbrojë trashëgiminë e Draghit do të jetë emërimi i ministrit të ardhshëm të financave të Italisë. A do të propozojë ajo dikë nga garda e vjetër e Draghit për këtë punë? Të gjithë sytë janë te Meloni. .cnn.com


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë