Keshilla

Nëse vuani nga alergjitë, ndiqni këto këshilla të thjeshta

Alergjitë janë një nga sëmundjet më të përhapura. Rreth 20% e të gjithë njerëzve në botë kanë rinitit alergjik dhe të paktën 6% kanë një alergji ushqimore. Nëse vuani nga alergjitë, ju e dini se sa e rëndësishme është të merrni një pilulë në kohë dhe të vizitoheni tek një mjek. Por ka disa mënyra si ta shmangni këtë problem.

Vendosni syze në vend të lenteve

 Nëse keni probleme me shikimin dhe përdorni lente, është mirë që këto të fundit t’i shmangni, dhe të vendosni syze. Lentet shkaktojnë skuqje dhe inflamcion.

Pastroni hundët dhe fytin çdo ditë me gargarë

Lani hundën dhe gojën çdo ditë me ujë të distiluar. Kjo procedurë do të bëjë më të lehtë frymëmarrjen, pastron të gjitha alergenet dhe do të largoni mukozën.

Menjëherë sapo të ktheheni në shtëpi bëni dush dhe lani rrobat

Rrobat, këpucët mund të mbajnë pluhur, kjo mund tju shkaktojë alergji edhe në shtpi, ndaj është mirë t’i pastroni ato sapo të ktheheni. Nëse jeni alergjik ndaj kafshëve, duhet të lani rrobat tuaja dhe të bëni një dush menjëherë pas kontaktit me ta.

Thani rrobat tuaja brenda shtëpisë.

Tharja e rrobave tuaja në ballkon ose madje edhe në rrugë është një ide shumë e keqe, sepse alergenet mund të marrin rroba dhe të provokojnë një reagim sapo t’i vishni përsëri. Blej një tharëse të veçantë.

Ventiloni dhomat pas shiut

Është mirë të ventiloni një dhomë pas shiut ose gjatë natës kur sasia e pluhurit në ajër është më e ulët. Shuma maksimale e pluhurit mund të gjendet në mëngjes, në mot me erë, dhe para një stuhie. Por nëse ju duhet të ventiloni dhomën gjatë ditës, përdorni një pastrues të ajrit.

Kontrolloni kozmetikën tuaj

Shampo me ekstrakt mjaltë ose qumësht dhe xhel mund të shkaktojë një reaksion alergjik. Pra, kini kujdes me kozmetike që blini. Jo të gjitha janë të mira për ju dhe ekstraktet natyrale mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj.

Përdorni kondicionerin në makinë.

Kur ngisni një makinë, mos u përpiqni të hapni dritaret por përdorni kondicionerin. Ka shumë filtra të ndryshëm të kondicionerit që nuk lejojnë që alergenet nga ajri të hyjnë në makinën tuaj.

Pastroni më shpesh.

Nëse pastroni dhomën çdo ditë, përqendrimi i alergeneve do të jetë më i ulët. Është më mirë të hiqni të gjitha qilimat: ata mbledhin pluhur, flokë e kështu me radhë. Përdorni filtra të veçantë anti-alergjikë për pastruesin tuaj të vakumit.

Ndiqni një dietë.

Shumica e njerëzve që janë alergjik ndaj polenit gjithashtu kanë një alergji ndaj ushqimeve që kanë karakteristika të ngjashme dhe zhvillohet e ashtuquajtura ndër-reaktivitet midis alergjeneve. Për shembull, njerëzit që janë alergjikë ndaj barërave të këqija nuk duhet të hanë mjaltë, domate ose fruta agrume. Ju duhet të konsultoheni me një specialist për të gjetur se cilat ushqime nuk mund të hani.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë