Bota

Moti i keq në Breshia, qyteti nën ujë: 65 milimetra shi në një orë e gjysmë

Gazeta Si - Në Breshia dhe në provincat e saj, një stuhi e dhunshme goditi pasditen e vonë të së mërkurës, duke shkaktuar probleme dhe dëme të konsiderueshme.

Zonat më të prekura ishin ato të Caino, Nave, Concesio në Val Trompia me rrugët e shndërruara në përrenj balte.

Në Rezzato u shemb edhe argjinatura e kanalit dhe dy makina të parkuara përfunduan në kanal pa shkaktuar lëndime.

Në qytetin e Brescias pati ndërprerje të mëdha në rrjetin rrugor për shkak të disa nënkalimeve të përmbytura.

Disa pemë kanë rënë mbi makinat e parkuara përgjatë shpatit të Kalasë në Brescia. Në Lavenone një familje qëndroi e izoluar për disa orë.

Pas muajsh thatësire shqetësuese, me nivelet e ujit që kanë rënë me një metër, maji po kompenson mungesën e ujit për të cilën provinca dukej e destinuar me një goditje.

Efektet e regjistruara sigurisht që nuk janë ato të Emilia Romagna-s, por pikërisht nga efekti i asaj që ndodhi mes Cesena-s dhe Ravenës, frika mes mijëra breshianëve rritej çdo minutë.

Gjithçka filloi pak para orës 17:00: stuhia mbërriti nga perëndimi, një kapuç me re të zeza u afrua papritur derisa shpërtheu shiu dhe breshëri, i shoqëruar nga një erë e qëndrueshme.

Bashkitë më të prekura janë Nave (rruga shtetërore Caffaro u shndërrua shpejt në lumë), Caino, Concesio, Rezzato dhe Brescia, ku pesë nënkalime u përmbytën me mbi një metër ujë (dhe në një rast ishte e nevojshme ndërhyrja e policisë lokale për të liruar dy personat e bllokuar në makinë).

Zjarrfikësit dhe vullnetarët e Mbrojtjes Civile me ndihmën e pompave të shkarkimit të ujit arritën të rivendosin sistemin rrugor duke filluar nga orët e vona të mbrëmjes. Fatmirësisht nuk raportohet për të lënduar, por shkalla e dëmtimit të infrastrukturës është e konsiderueshme.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë