Keshilla

Mjalti, mbreti i ilaçeve kundër kollës

Zyrtaret e shëndetësisë rekomandojnë që të përdorën sa më rrallë antibiotikët, sepse në shumicën e rasteve nuk kanë efekt.

Përdorimi i tepërt i antibiotikëve po e bën infeksionin më të vështirë për t’u trajtuar, duke krijuar bakteriet rezistente ndaj ilaçeve.

Për këtë arsye zyrtarët këshillojnë mjekët që tu sugjerojnë pacientëve të tyre që kanë probleme me ftohjen dhe kollë, mjaltë.

Një pije e nxehtë shoqëruar me mjaltë, shpesh me limon dhe xhenxhefil gjithashtu, është një ilaç i njohur në shtëpi për kollitet dhe dhimbje të fytit.

Tani udhëzimet e reja të propozuara nga Instituti Kombëtar për Shëndetin dhe Përkujdesjen e Kujdesit dhe shëndeti Publik në Angli , thonë se ka prova që mjalti ndihmon në përmirësimin e problemeve më kollë

Anglia Publike e Shëndetit (PHE) thonë se ka disa prova të kufizuara që mund të ndihmojë në përmirësimin e simptomave të kollës. Medikamentet e kollës që përmbajnë pelargonium, guaifenesinë ose dextromethorphan gjithashtu mund të jenë të dobishme, thonë ata.

Pacientët këshillohen që të përdorin këto trajtime dhe të presin që simptomat të përmirësohen, përpara se të shkojnë në një mjek.

Kolla shpesh herë  shkaktohet nga viruset , të cilat mund të trajtohen edhe me antibiotik, mëgjithatë sipas një hulumtimi ka zbuluar më parë se 48% e praktikave të mjekësisë në Mbretërinë e Bashkuar kanë përshkruar antibiotikun për të trajtuar këtë sëmundje, kur në fakt mund  ilaçi që mund ta trajtojë kollën, pacientët e kanë në shtëpi.

Dr. Susan Hopkins, një zëvendës drejtoreshë në PHE, tha: “Rezistenca antibiotike është një problem i madh dhe ne duhet të ndërmarrim veprime tani për të zvogëluar përdorimin e antibiotikëve …

Kontrolloni simptomat

Udhëzimet rekomandojnë që antibiotikët mund të jenë të nevojshëm për një kollë kur është pjesë e një sëmundjeje më të rëndë themelore ose kur një person është në rrezik të komplikimeve të mëtejshme, siç janë ato me kushte kronike shëndetësore ose sisteme të dobëta imune.

Mjalti nuk rekomandohet për fëmijët nën moshën një vjeçare sepse herë pas here përmban baktere që mund të shkaktojnë botulizëm foshnjë.

Dr Tessa Lewis, GP dhe kryetare e grupit udhëzues antimikrobik, tha: “Njerëzit mund të kontrollojnë simptomat e tyre ose të pyesin farmacistin për këshilla.

“Nëse kollitja po përkeqësohet, ose personi ndihet shumë i sëmurë ose pa frymë, atëherë ata do të duhet të kontaktojnë mjekun e tyre.”


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë