Politike

Miratohet ngritja e Komisionit Hetimor për ’25 prillin’, rrëzohet ai për ‘Becchettin’

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar pasditen e të enjtes ngritjen e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit, I cili do të drejtohet nga opozita me kërkesë të saj.

Ndërsa komisioni për ngritjen e çështjes “Bechetti”, i kërkuar gjithashtu nga opozita, u rrëzua, pasi u votua me 77 vota kundër dhe 43 pro, duke mos marrë kështu votat e nevojshme për miratim.

Kryeministri Edi Rama dhe socialistët refuzuan ngritjen e këtij komisioni gjatë ditës në seancë, pasi sipas tyre bie ndesh me konfidencialitetin.

Ndërkohë, kërkesa tjetër e opozitës për krijimin e një komisioni për inceneratorët do të kalohet për votim javën e ardhshme.

Gjithashtu, mazhoranca ka rrëzuar ditën e sotme me vota dy dekretet e Presidentit Meta për rishikimin e Buxhetit 2021 dhe ligjin për të “Huajt”

Pas votimit, përmes një postimi në Facebook, Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, shkruan se ka një vendim për Becchetin që është i publikuar.

Ai shkruan se Edi Rama thotë paturpësisht se një vendim i tillë është i papublikuar akoma, duke e akuzuar atë si gënjeshtar.

Bardhi shton se Rama refuzoi ngritjen e komisionit hetimor për 120 milionë euro që i dhuroi biznesmenit italian bazuar mbi mashtrimin e shqiptarëve.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë