Miqësoret big/ Polemika dhe 6 gola mes Spanjës dhe Brazilit, Gjermania mund Holandën

Gazeta Si - Gola, emocione dhe polemika në ‘Bernabeu’, ku Spanja dhe Brazili barazuan 3-3 në miqësore. Pjesa e parë ishte një monolog i spanjollëve, që zhbllokuan ndeshjen me një penallti të Rodrit, pas një simulimi të Jamal. Spanja dyfishoi në minutën e 36-të me një magji të Dani Olmos.

Soccer Football - International Friendly - Spain v Brazil - Santiago Bernabeu, Madrid, Spain - March 26, 2024 Brazil's Lucas Paqueta celebrates scoring their third goal with Endrick REUTERS/Juan Medina

Unai Simon pak minuta më pas gaboi dhe Rodrigo me një parabël rihapi ndeshjen. Trajneri Dorival futi në lojë Endrik, që në minutën e 50-të u prezantua me tifozët e tij të ardhshëm me golin e barazimit 2-2.

Finalja e ndeshjes ishte edhe më emocionuese. Sërish Rodri me penallti kaloi Spanjën në avantazh, pas një faulli të dyshimtë ndaj Karvajal. Në shtesë mbrojtësi i Realit pengoi Galenon në zonë dhe Pakueta nuk gaboi nga pika e bardhë e penalltisë për të vulosur rezultatin në 3-3.

Në miqësoret e tjera, Franca mundi 3-2 Kilin. Belingham shpëtoi Anglinë nga humbja ndaj Belgjikës, duke barazuar shifrat në mintën e 95-të.

Gjermania mundi 2-1 me përmbysje Holandën. Mjaftuan 4 minuta për të parë golin e parë të ndeshjes. Mitelstadt i jep topin Depait, i cili vrapon në krah dhe pason për Verman, perfekt në gjuajtje. Në minutën e 11-të mbrojtësi i Shtutgartit barazon shifrat me një të majtë të mrekullueshme nga jashtë zonës.

Rastet ishin më të pakta me kalimin e minutave. Skuadra e Nagelsman mori më shumë iniciativë pasi kishte kaluar një orë lojë dhe gjeti golin e fitores 5 minuta para fundit me Fulkrug. Pas Francës, gjermanët kanë mundur edhe Holandën.