Politike

Mesazhi gjerman, Rama: S’është në dorën tonë! Basha: Gati për zgjedhje të lira

Kryeministri Edi Rama ka reaguar menjëherë pas deklaratave të zyrtarëve të CDU/CSU-së gjermane për krizën politike, ku ata sugjeruan si pjesë të zgjidhjes edhe shtyrjen e zgjedhjeve.

Rama shkruan në “Twitter” se është dakord me gjithçka kanë shprehur publikisht. “U jam shumë falënderues miqve të Shqipërisë dhe partnerëve politikë të LB&PD në CDU/CSU, për vëmendjen e tyre ndaj situatës politike! Krejt dakord me gjithçka kanë shprehur publikisht dhe për nevojën e dialogut pa kushte. Koha nuk pret, sepse 30 qershori s’është në dorën tonë”, ka shkruar Rama.

Ditët e fundit, Rama dhe Basha kanë shkëmbyer letra publike, por në asnjë pikë nuk kanë rënë dakord. Një ditë më parë, Presidenti Meta e quajti mision të pamundur uljen në tryezë të personave që nuk duan të flasin me njëri-tjetrin.

Basha: Mirëpres angazhimin, gati për zgjedhje të lira

Kryetari i Partisë Domkratike ka reaguar pas deklaratës së CDU-CSU-së, duke thënë se e mirëpret interesimin gjerman në këtë fazë delikate.

Përmes një statusi në Facebook, Lulzim Basha shkruan se konfirmon gatishmërinë për zgjedhje të lira e të ndershme.

“Mirënjohje Gjermanisë mike dhe mbështetëse të Shqipërisë, për vëmendjen dhe shqetësimin ndaj problemeve që kanë penguar integrimin europian, si mungesa e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, lidhjet e politikës me krimin, mungesa e luftës ndaj krimit dhe korrupsionit. Në emër të PD dhe të Opozitës së Bashkuar konfirmoj gatishmërinë tonë për zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe mirëpres angazhimin e Gjermanisë mike për zgjidhjen e kësaj krize dhe hapjen e rrugës europiane të Shqipërisë”, shkruan Basha.

Gjermanët e CDU/CSU-së, kërkuan sot dialog mes palëve pasi kjo situatë rrezikon vendin të mbyllë dyert drejt Europës.

Në mesin e deklaratës, ata sugjeruan edhe një shtyrje të datës së zgjedhjeve, për të cilën Kryeministri Rama tha më herët se “30 qershori s’është në dorën tonë”.

Mirënjohje Gjermanisë mike dhe mbështetëse të Shqipërisë, për vëmendjen dhe shqetësimin ndaj problemeve që kanë penguar…

Gepostet von Lulzim Basha am Donnerstag, 23. Mai 2019

Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë