Lajme

Merkel: Nëse nuk punojmë për negociatat, do t’i hapim rrugë të tjerëve

Gjatë një takimi në Romë me kryeministrin italian Konte, kancelarja gjermane Angela Merkel është shprehur se BE duhet të bëjë më shumë për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas saj nëse nuk bëhet kjo gjë, do të hapet një boshllëk që do të mbushet nga të tjerë dhe kjo gjë nuk përputhet me interesat strategjike europiane.
"Vendet e Ballkanit Perëndimor janë dhe vende të NATO-s dhe ne ndajmë në këtë drejtim një strategji Atlantike," u shpreh ajo.
Njejtë si kancelarja mendonte edhe kryeministri italian Xhusepe Konte. Ai u shpreh se Gjermania dhe Italia duhet të punojnë së bashku për arritjen e objektivave të BE-së në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë