Ana e errët

Mediat në Ekuador: Dritan Rexhepi ka lidhje të forta deri në qeveri

Dy vjet pasi një gjykatës në Ekuador i dha Dritan Rexhepit lirimin e parakohshëm dhe më shumë se një vit pasi nuk autoritetet nuk e dinin vendndodhjen e tij, pasi ai nuk respektoi masat e vendosura për lirimin, emri i shqiptarit u bë sërish aktual. Autoritetet turke raportuan se Rexhepi, kreu i grupit narkokriminal të njohur si Kompania Bello, u arrestua në Stamboll në kuadër të një operacioni të përbashkët të quajtur “Cartel”, ku përfshiheshin policë nga Italia dhe Shqipëria, kështu e nis artikullin gazeta ekuadoriane “El Universo”.

Rexhepi u zhduk nga radarët e autoriteteve ekuadoriane në fillim të vitit 2022, kur nuk respektoi masat e urdhëruara nga gjyqtari i garancive të burgut të Guayas, Diego Poma, në kuadër të miratimit të kërkesës për lirimin e parakohshëm për arsye shëndetësore. Në vend të burgut, ai është urdhëruar të përdorë pranga elektronike dhe masa të raportimit periodik dhe ndalimit të daljes jashtë vendit.

LEXO EDHE:
- Në Shqipëri apo Itali, ku do ta ekstradojë Turqia Dritan Rexhepin? (me ‘Kod të Kuq’ deri në Ekuador)
- Dritan Rexhepi, historia e një vrasësi që thyente burgjet

Shqiptari është ndaluar që nga viti 2014, pasi ishte një nga njëmbëdhjetë të kapurit në operacionin Ballkanik të kryer në Ekuador. Nën akuzë për trafikun e drogës, njeriu i njohur si “Car” ose Mbreti i kokainës u dënua në Ekuador me 13 vjet burg, nga të cilat kreu vetëm 7. Përfitimi i burgut para lirimit u dha në vitin 2021, pavarësisht se kërkesat për ekstradim të bëra nga Italia dhe Shqipëria rëndonin mbi të.

Në fillim të vitit 2023, audiot dhe informacionet e rrjedhura nga media dixhitale La Posta, në kuadër të një vepre të quajtur Kumbari i madh, nxorën në sy të publikut Dritan Rexhepin ose Dritan Gjikën (shqiptari mban të paktën gjashtë emra të rremë). Raportet nga Operacioni León de Troya tregonin, ndër të tjera, se Rexhepi mbante një marrëdhënie biznesi me Rubén Cherres. Midis tyre ata themeluan të paktën 13 kompani, shumica e tyre të lidhura me kompanitë e ndërtimit dhe të pasurive të paluajtshme. Vëzhgimi i policisë brenda operacionit zbuloi takime dhe biseda të panumërta mes Cherres, Rexhepit apo Gjikës dhe individëve që ishin pjesë e asaj që njihej si mafia shqiptare.

Marrëdhëniet e zbuluara të biznesit mes Cherres, Rexhepit dhe mafies shqiptare tërhoqën vëmendjen jo vetëm sepse ishin biznese që me sa duket kishin të bënin me krijimin e kompanive frontale për transportin e drogës nga Ekuadori në Evropë dhe pastrim parash, por edhe për miqësinë e ngushtë të Cherres dhe Danilo Carrera, kunati i presidentit të Republikës, Guillermo Lasso. Raportet e policisë tregojnë se karteli i udhëhequr nga Rexhepi transportonte ngarkesa të panumërta miliona dollarëshe droge nga vendet e Amerikës së Jugut në Evropë. Besohet se shqiptari, gjatë kohës që ishte i ndaluar në Ekuador, ka vazhduar të drejtojë dërgesën e drogës, ndërsa aktiviteti është shtuar kur ai ishte jashtë burgut dhe jashtë kontrollit të sistemit të drejtësisë ekuadoriane.

Dritan Rexhepi ishte në kërkim ndërkombëtar pasi kishte dënime për vrasje me dashje, trafik droge, rrëmbim, falsifikim dokumentesh udhëtimi, armësh dhe municioni. Para se të mbërrinte në Ekuador, shqiptari është arratisur tashmë nga burgjet në Shqipëri, Itali dhe Belgjikë. Hetimi gazetaresk i quajtur “Kumbari i Madh” u cilësua nga Prokuroria si rasti Encuentro. Ky fakt krijoi shqetësim tek ekzekutivi i Guillermo Lasso.

LEXO EDHE:
- Video/ Arrestohet në Stamboll Dritan Rexhepi, ‘mbreti’ i trafikut të kokainës. Porositi pengmarrjen dhe vrasjen e Jan Prengës
- Dritan Rexhepi, historia e një vrasësi që thyente burgjet
- Italia dënon me 20 vjet burg bosin shqiptar të kokainës Dritan Rexhepi
- Favoret e drejtësisë ekudoriane për bosin e kokainës. Historia e një ‘arratisjeje ligjore’
- Si u zbulua Dritan Rexhepi në burg dhe gjurmët e kokainës nga Ekuadori në Europë

Që nga 25 tetori i kaluar, Prokuroria ka kërkuar që të zhvendosë çështjen Encuentro nga faza e hetimit paraproceduror përpara fazës së hetimit prokurorial për krimin e organizuar. Prokurorja e Pichincha, Luzmila Lluglla, i kërkoi një gjyqtari antikorrupsion një datë për të ngritur akuza kundër shtatë të dyshuarve për pjesëmarrje në këtë rrjet të dyshuar të korrupsionit në kompanitë publike në sektorin e energjisë elektrike.

Në listën fillestare të të pandehurve janë Danilo Carrera; Hernán Luque, ish-president i Kompanisë Koordinuese të Kompanive Publike (EMCO); Leonardo Cortazar, i cili identifikohet si operatori i rrjetit të korrupsionit; përveç Antonio I., ish-zyrtar i Korporatës Kombëtare të Energjisë Elektrike; Julio L., Jorge O. dhe Roberto B., të dyshuar si ndërmjetës të rrjetit.

Thirrja e parë për një seancë dëgjimore është dhënë për 31 tetorin e kaluar. Kjo nuk u realizua për shkak të kërkesës për shtyrje të bërë nga pesë nga shtatë të dyshuarit. Gjyqtari Eduardo Andrade, i Njësisë së Specializuar në Gjykimin e Krimeve të Lidhura me Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, vendosi për atë “të vetmen kohë” të shtyjë procedurën dhe ta lërë atë për datën 16 nëntor.

Disa orë përpara se të bëhej e ditur shtyrja, natën e së hënës, 30 tetor, Prokuroria raportoi në një deklaratë se faktet e hetuara në kuadër të operacionit “León de Troya” do t’i shtoheshin fakteve të çështjes Encuentro. Sipas Prokurorisë, vendimi për bashkimin e çështjeve është marrë për të forcuar procesin që do të zhvillohet para gjyqtarit Andrade.

Faktet e sakta që do të formësojnë krimin e organizuar që po ndiqet dhe për të cilin Prokuroria do të ngrejë akuza për çështjen Encuentro-León de Troya do të dihen vetëm ditën e enjte, më 16 nëntor, kur seanca do të mbahet në një prej dhomave të Kompleksit Gjyqësor në Quito.

Edhe pse është ngritur hetim për shtatë persona, ky numër i të dyshuarve mund të rritet në varësi të elementeve që prokurori konstaton në fazën e hetimit, madje ekziston mundësia që krimi për të cilin u hap fillimisht të riformulohet procesi penal. Për momentin, emri i shqiptarit Dritan Rexhepi, Dritan Gjika apo Benjamin Omar Pérez García – emri i rremë me të cilin i huaji hyri në Stamboll, në Turqi – nuk është pjesë e procesit penal që do të hapej në Encuentro.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë