Filma

Legjendari 007 – Vdes në moshën 90 vjeçare Sean Connery

Sean Connery, aktori Skocez më i njohur për portretizimin e tij për James Bond, ka vdekur në moshën 90 vjeç. Shkaku nuk dihet ende.

Ai u admirua nga gjeneratat e  fansave  të filmit si “007” më i mirë dhe origjinal  dhe vijoi në krijimin e një opusi  të dalluar në filma si “Njeriu që do të ishte mbreti”, “Emri i Trëndafilit” dhe “Të Paprekshmit”.

Lindur si  Thomas Sean Connery më 1930, ai u rrit në zonën e ashpër Fountainbridge të Edinburgut dhe la shkollën në moshën 14 vjeç për të punuar si shpërndarës qumështi  për Co-op. Më 1948, iu bashkua Marinës Mbretërore, por më vonë u lirua për arsye mjekësore. Ai filloi bodybuilding në moshën 18 vjeç dhe mori punë si model jete, ndër  shumë punë të tjera dhe hyri në konkursin “Mister  Universe”, më 1953, megjithëse nuk fitoi. Duke qenë i interesuar nw aktrim prej kohësh, Connery përdori kartëvizitën e tij të Mister Universe në Londër për të provuar për një version skenik,  të “Paqësorit Jugor” dhe fitoi një rol në kor.

Karriera e tij e aktrimit më pas mori hov: së pari në teatër dhe pastaj role të vogla në shfaqje televizive, të tilla si Dixon i Dock Green dhe Programi Jack Benny. Roli i tij i parë i kredituar i filmit arriti më 1957, duke luajtur një keqbërës në trilleinr britanik të vitit 1957, “No Road Back”. Sidoqoftë ishte një version i BBC-së i “Requiem” të  Rod Serling që i siguroi rolin e tij kryesor, ku interpretoi një  boksier përballë fundit të karrierës së tij në ring. Profili i tij kinematografik  u rrit si rezultat i kësaj, me rolet mbështetëse në Hell Drivers, dhe Action of the Tiger.

Connery fitoi një rol thelbësor në melodramën e me sfond lufte “ Një kohë tjetër, një vend tjetër” në vitin 1957 , përkrah Lana Turner, atëherë një yll i madh i Hollivudit; në një anekdotë të ritreguar gjerësisht, ai thuhet se goditi të dashurin e Turner, gangsterin famëkeq Johnny Stompanato, pasi ky i fundit dyshoi se aktorët kishin një lidhje.

Por ishte përzgjedhja  tij, në moshën 30 -vjeçare, në filmin e parë të adaptuar nga seria e romaneve të James Bond të Ian Fleming që e çimentoi statusin e tij në ekran. Raportohet se me insistimin e gruas së producentit Albert “Cubby” Broccoli, Dana, Connery mori rolin në Dr. No mbi aktorë më të njohur për shkak të “tërheqjes së tij seksuale”. Pavarësisht dyshimeve fillestare, Dr.No ishte një sukses i madh, jo më pak sepse ishte prodhuar, me kujdes, me një buxhet relativisht të ulët. Prezantuar më 1962, ishte një hit në Britani, por gjithashtu doli mirë komercialisht në ShBA.

Connery vazhdoi të shfaqej në katër filma të tjerë Bond, midis 1963 dhe 1967: Nga Rusia me dashuri, Goldfinger, Bubullima  dhe Jeton vetëm dy herë. Statusi i tij i yllit, i rritur në mënyrë dramatike gjithashtu e lejoi atë të merrte filma jashtë sagës, veçanërisht trillin psikologjik “Marnie”, për Alfred Hitchcock dhe “Kodra”, një dramë e burgut ushtarak me regji  nga Sidney Lumet. Sidoqoftë, pakënaqësia e tij në rritje për të luajtur 007 e çoi ta braktiste  filmin e ardhshëm Bond, “Në Shërbimin Më të Madh Sekret”   dhe ai u zëvendësua nga George Lazenby. Sidoqoftë, mandati i aktorit australian zgjati vetëm një film të  vetëm dhe Connery u josh përsëri për “Diamantet janë përgjithmonë”, më 1971 me një pagesë të madhe.

https://youtu.be/8O97aGzvU3g

Connery refuzoi të kthehej përsëri - megjithëse ai mori pjesë në “Kurrë mos thuaj kurrë sërish”, filmi “jozyrtar” Bond i cili doli në kinema më 1983-shin e  që rezultoi nga një betejë ligjore e ndërmarrë nga bashkë-shkrimtari i “Bubullima”, Kevin McClory, përsëri me një tarifë të madhe. Connery tani ishte i sigurt në një ekzistencë me çmim të lartë, me status të lartë, duke e lejuar atë të punonte në një numër projektesh gjerësisht të ndryshme. Ai mori kryesimin në fantazinë e çuditshme shkencore “Zardoz”, aktroi  së bashku me Michael Caine (një mik i vjetër) në fijen aventureske të Kipling-ut “Njeriu që do të ishte mbreti”, luajti një Robin Hood të moshës mesatare në “Robin dhe Maria” dhe një murg që zgjidh krimet  në përshtatjen e romanit të  Umberto Eco-s “Emri i Trëndafilit”.

Në dekadat pasuese ai u tërhoq kryesisht në role dytësore shumëngjyrëshe. Ai fitoi Oskarin e tij të vetëm në vitin 1988,  për radhën e tij si irlandezi Malone në “The Untouchables”; ai luajti babanë e guximshëm të Indiana Jones në “Indiana Jones dhe Kryqëzata e Fundit” dhe një kapiten renegat rus nëndetëseje  në “Gjuetia për Tetorin e Kuq”. Pas një përvoje të vështirë në realizimin e  “Liga e Zotërinjve të Jashtëzakonshëm”, gjatë së cilës ai thuhet se u përplas vazhdimisht me regjisorin Stephen Norrington, Connery “doli në pension” nga aktrimi më 2003-shin  dhe refuzoi ofertën për t'u bashkuar me kastin e filmit të katërt të Indiana Jones më 2007, “Dalja në pension është shumë argëtuese”. Sidoqoftë, ai përfundoi një film tjetër, duke dhënë zërin për  rolin kryesor të filmit të animuar, Sir Billi.

https://youtu.be/0xDj3NRYTU8

Gjatë gjithë karrierës së tij, Connery nuk e fshehu mbështetjen e tij për pavarësinë Skoceze dhe u bë një anëtar i profilit të lartë i partisë Kombëtare Skoceze, duke marrë pjesë në transmetimet politike të partisë në vitet 1990 dhe u shfaq së bashku me udhëheqësin e atëhershëm Alex Salmond. Politika e tij thuhet se çoi sekretarin Skocez Donald Dewar të  bllokonte  planet për titullin kalorës Connery në 1997, por nderi më në fund erdhi tre vjet më vonë. Sidoqoftë, ndërsa Connery ishte larguar nga Britania e Madhe në mes të viteve 1970, kontributet e tij thelbësore financiare për SNP-në  përfunduan pasi legjislacioni nuk lejoi financimin nga banorët e huaj.

Connery u martua dy herë: së pari me aktoren e lindur në Australi Diane Cilento midis 1962 dhe 1973, dhe pastaj me piktoren francez-marokenë Micheline Roquebrune në 1975. Ai la pas Roquebrune dhe djali i tij nga gruaja e tij e parë, aktorin Jason Connery.


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë