Art dhe Kulture

Kupa e Eurovizion 7 herë në Irlandë

Irlanda mbetet ende shteti më i suksesshëm në historinë e Eurovizionit, edhe pse ato ditë të lavdishme i përkasin të kaluarës. Irlandezët e kanë shpënë suksesin dhe kupën në vendin e tyre shtatë herë mes 1970 dhe 1996, duke përfshirë edhe fitoren tre vite rresht në vitet “90.

 

 

Fitorja e tyre e fundit u shënua 21 vite më parë kur Eimear Quinn u kurorëzua fitues me këngën "The Voice" “Zëri”. ABBA i dha fitoren për herë të parë Suedisë në 1974 dhe që prej atëherë, ata ishin fitues gjashtë herë në total, e dyta pas Irlandës për numrin e fitoreve në historinë e Eurovizionit. Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Luksemburgu i ndjekin me 5 fitore seicili.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë