Treg

Kriza e Samsung e bën Huawein për herë të parë brandin më të madh të celularëve në botë

Huawei u bë brandi me shitjet më të mëdha në botë të telefonave inteligjentë për tremujorin e fundit të këtij viti, duke kaluar Samsung-un për herë të parë, sipas një raporti të pavarur për hulumtimin e tregut të publikuar të enjten.

Referuar raportit të Canalys, kompania kineze e teknologjisë ka shitur 55.8 milion telefona në tre muajt e fundit përfshirë qershorin, duke tejkaluar rivalin e tij të gjatë në kohë Samsung, i cili shiti 53.7 milionë telefona inteligjentë.

“Marrja e vendit të parë është shumë e rëndësishme për Huawei,” tha analisti i Canalys Mo Jia. “Është dëshpëruese të tregosh forcën e markës së saj për konsumatorët vendas, furnitorët e komponentëve dhe zhvilluesit.”

Një fushatë shumëvjeçare presioni amerikan kundër Huawei ka ndikuar rëndë biznesin global të firmës me qendër në Shenzhen.

Sipas Canalys, Huawei pësoi swrish një rënie vjetore në shitjet e celularëve me 5%. Por rënia e Samsung ishte shumë më e madhe, në 30%.

Kompania e studimit të tregut tha se fitorja e Huawei ndaj Samsung nuk do të ndodhte pa Covid-19. Kompania përfitoi nga rimëkëmbja ekonomike në Kinë, ku Huawei tani shet mbi 70% të celularëve inteligjentë të saj. Samsung ka një prani shumë të vogël në Kinë.

Biznesi global i pajisjeve inteligjente dhe telekomit të Huawei vazhdon të vuajë nga pasojat e sanksioneve amerikane që i bënë embargo kompanisë në furnizimin e kompanive kryesore amerikane të teknologjisë.

Pa qasje në aplikacionet e njohura të Google të tilla si YouTube, hartat dhe Gmail, telefonët inteligjentë të  fundit të Huawei janë shumë më pak tërheqës për blerësit ndërkombëtarë. Kjo do ta bëjë shumë të vështirë për Huawei që të mbajë pozicionin global numër 1, sipas Jia.

“Do të jetë e vështirë për Huawei të ruajë epërsinë e saj në planin afatgjatë. Partnerët kryesorë të të saj në rajone strategjikë, të tilla si Europa, janë gjithnjë e më të kujdesshëm që të blejnë pajisjet Huawei, të marrin më pak modele dhe të sjellin marka të reja për të zvogëluar rrezikun. Fuqizimi vetëm në Kinë nuk do të jetë i mjaftueshëm për të mbështetur Huawei në krye sapo ekonomia globale të fillojë të rimëkëmbet, “tha ai.

“Biznesi ynë ka demonstruar një rezistencë të jashtëzakonshme në këto periudha të vështira,” tha zëdhënësja e Huawei, Evita Cao. Cao nuk iu përgjigj pyetjeve se si kompania mund të ruajë epërsinë e saj duke ecur përpara.

Fitorja e Huawei erdhi në të njëjtën ditë kur Samsung njoftoi një normë të madhe fitimi për tremujorin e dytë, me një kërkesë të fortë për chipe që ndihmoi kompaninë për të ndrequr pasojat nga koronavirusi.

Samsung raportoi fitim operacional prej 8.15 trilionë , fitimi (6.8 miliardë dollarë) për tre muajt që përfunduan në qershor, me më shumë se 23% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Samsung tha që shitjet ranë me rreth 6% në 53 trilionë dollar, fitim (44.6 miliardë dollarë).

Aksionet në Samsung u rritën me 0.7% në Seul. Kospi i Koresë së Jugut (KOSPI) u rrit me 0.1%.

Megjithë rëniet dyshifrore në shitjet vjetore të celularëve për tremujorin e analizuar nga raporti i Canalys, Samsung raportoi se kompania mbetet fitimprurëse falë kursimeve në kostot e marketingut.

Sidoqoftë, për gjysmën e dytë të vitit 2020, Samsung paralajmëron se për biznesin e saj të celularëve “paqartësitë në lidhje me Covid-19 vazhdojnë”.

Kjo mund të jetë e mjaftueshme për të pritur humbje të të ardhurave për vitin, sipas firmës kërkimore Crisp Idea.

Njësia e elektronikës së konsumit, e cila përfshin telefonat inteligjentë dhe TV, “pritet të bjerë ndjeshëm pasi Covid-19 ndikon në kërkesën ku njerëzit gjatë krizave priren të kursejnë”, shkruajnë analistët e Crisp Idea në një shënim në fillim të këtij muaji.

Shitjet e telefonave inteligjentë në të gjithë botën pritet të bien rreth 18% në gjysmën e parë të vitit pasi pandemia vazhdon të ndikojë në shpenzimet e konsumatorit, thanë analistët në IDC në një shënim muajin e kaluar.

Firma e studimit të tregut shtoi se shitjet globale të inteligjencës nuk pritet të kthehen në rritje deri në tremujorin e parë të 2021.

Kjo gjithashtu do të dëmtonte biznesin e Samsung-ut, sepse kompania furnizon me chipe kompani rivale smartphone, si Apple (AAPL) dhe Huawei. Burimi: CNN Business. Përktheu: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë