Lajme

Konfirmohet në detyrë prokurori Gentian Osmani

Një nga gjashtë prokurorët që po hetojnë ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ka arritur të kalojë Vettingun.

Bëhet fjalë për prokurorin Gentjan Osmani që doli para trupës gjykuese disa ditë më parë.

Sipas raporteve të KPK-së, Osmani kishte bërë deklarim të saktë dhe nuk kishte fshehje pasurie.

 Po ashtu konfirmohet edhe nga DSIK për pastërtinë e figurës dhe përshtatshmërinë për të qenë prokuror.

Prokurori Osmani kandidon për Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Ai ka qenë një prej tre emrave kryesorë, që iu drejtuan vitin që shkoi Kuvendit për arrestimin e Tahirit.

Osmani e ka filluar karrierën në vitin 2003 në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës dhe një vit më vonë është transferuar në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Në vitin 2014 ai është komanduar në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan dhe një vit më vonë ai është kthyer në Prokurorinë e Krimeve të Rënda në Tiranë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë