Treg

Kina bën publik rrjetin 5G më të madh në botë

Tre operatorët telefonikë të Kinës; China Mobile (CHL), China Telecom (CHA) dhe China Unicom (CHU) kanë lançuar 5G të premten që nis me 128 juanë (18 dollarë) për 30 GB në muaj, duke u dhënë përdoruesve kinezë të internetit qasje në shërbimin ultra të shpejtë.
Shërbimet tregtare 5G tani janë në dispozicion në 50 qytete, përfshirë Pekinin, Shanghain, Guangzhou dhe Shenzhen, sipas agjencisë shtetërore kineze të lajmeve Xinhua.

Në Shanghai, gati 12,000 stacione bazë 5G janë aktivizuar për të mbështetur mbulimin e 5G në zonat kryesore të qytetit në natyrë.

Vende të tjera përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut filluan shërbime 5G në zona të zgjedhura në fillim të këtij viti. Por, rrjeti i Kinës është më i madhi, sipas Bernstein Research, duke i dhënë qarkut më shumë ndikim mbi evolucionin global të teknologjisë.

"Cilësia e rrjetit dhe çmimi i shërbimeve 5G do të kenë një ndikim të rëndësishëm në të gjithë zinxhirin e furnizimit," tha analisti i Bernstein Chris Lane në fillim të kësaj jave.

Sipas Xinhua, Kina ka më shumë përdorues të internetit në celular se çdo vend tjetër, me rreth 850 milion njerëz që përdorin telefonat smart për të lundruar në internet.
Analistët në Jefferies parashikojnë që Kina do të ketë 110 milion përdorues 5G - rreth 7% të popullsisë së vendit - deri në vitin 2020.

Koreja e Jugut nisi rrjetin e saj 5G në prill, dhe sipas Jefferies, afërsisht 3% e përdoruesve të internetit në vend pajtohen me të.

Roli i Huawei

Huawei, prodhuesi më i madh i pajisjeve telekomunikuese në botë dhe një markë kryesore smartphone, po luan një rol të madh në mbarëvajtjen e rrjetit 5G në Kinë.

Kompania me qendër në Shenzhen bën biznes me të tre operatorët kinezë të telekomit. China Mobile, ofruesi më i madh i vendit për internetin e lëvizshëm, i dha Huawei gati gjysmën e kontratave të saj të rrjetit 5G, sipas gazetës shtetërore China Daily. Pjesa tjetër shkoi për rivalë të tillë si Ericsson (ERIXF), Nokia (NOK) dhe ZTE (ZTCOF).

Huawei ka qenë nën presion nga fushata amerikane kundër biznesit të saj. Uashingtoni po u kërkon vendeve të ndalojnë pajisjet Huaëei nga rrjetet e tyre 5G, duke pretenduar se Pekini mund ta përdorë atë për spiunim. Huawei mohon se ndonjë prej produkteve të tij mund të paraqesë rrezik sigurie.

Megjithë presionin, Huawei ka gjetur klientë për produktet e saj 5G. Kompania në një raport në fillim të këtij muaji deklaronte se kishte nënshkruar 60 kontrata tregtare 5G në të gjithë botën, duke mundur rivalët Ericsson dhe Nokia.

Shitjet e telefonave smart (të mençur)

Disa prodhues kinezë të smartphone-ve tashmë kanë filluar shitjen e pajisjeve 5G në Kinë.
Por Huawei është në pozitë për të mbizotëruar tregun, "duke pasur parasysh marrëdhëniet e ngushta të operatorit në vendosjen e rrjetit 5G, dhe kontrollin mbi komponentët kryesorë," sipas Nicole Peng, një analist në firmën kërkimore Canalys.

Peng tha të mërkurën se rivalët vendas përfshirë Oppo, Vivo dhe Xiaomi do "ta kenë shumë të vështirë të ecin përpara". CNN


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë