Treg

Kërcënimi i Trump për tarifa të reja ndaj Kinës, reagojnë shitësit në SHBA

Shitësit me pakicë amerikanë u rreshtuan të enjten mbrëma kundër kërcënimit të Donald Trump për të vendosur tarifa për 300 miliardë dollarë të importeve kineze në muajin shtator, nëse një marrëveshje tregtare SHBA-Kinë nuk do të mund të arrihet.

Ekspertët financiarë paralajmëruan një "ngadalësim të ekonomisë" me përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve tregtare SHBA- Kinë - pasi presidenti tha se Pekini nuk i ishte përmbajtur premtimeve mbi tregtinë që më parë kishte pretenduar si shenja të përparimit të marrëdhënieve tregtare mes dy vendeve.

Brenda pak çastesh nga deklarata e Trump që kërcënonte për tarifa të reja, rezervat dhe çmimet e naftës ranë.

Indeksi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent ra në 7%, duke regjistruar rënien më të madhe të përqindjes ditore që nga shkurti i vitit 2016. Në Wall Street S&P 500, e cila kishte qenë në territor tërësisht pozitiv të enjten pasdite, e mbylli me 0.9% ndërsa mesatarja industriale Dow Jones shkoi në 1%.

Në Azi, indeksi Nikkei në Tokio ra në 2% në çeljen të premten në mëngjes dhe në Korenë e Jugut, Kospi ra 1.3%.

"Ne jemi të zhgënjyer nga administrata me strategjinë tarifore që po rezulton me ngadalësim të ekonomisë së SHBA-ve, duke krijuar pasiguri dhe investime dekurajuese," tha David Francez, zyrtar i lartë për marrëdhëniet qeveritare në Federatën Kombëtare të Shitjes me pakicë.

"Këto tarifa shtesë vetëm do të kërcënojnë vendet e punës në SH.B.A. dhe do të rrisin kostot për familjet amerikane për mallrat e përditshme," shtoi ai.

Trump më parë kishte shkruar në Twitter se bisedime konstruktive kishin ndodhur në Kinë, ndërsa u ankua për mungesë të një marrëveshje tre muaj më parë, për të cilën akuzonte presidentin kinez Xi Jinping për mospërmbushje të marrëveshjeve të caktuara, përfshirë blerjen e sasive të mëdha të produkteve bujqësore të SHBA-ve.

Trump ka kërcënuar të vendosë një tarifë prej 10% në 300 miliardë dollarë në mallrat kineze duke filluar nga 1 shtatori, përveç atyre që tashmë janë penalizuar, nëse nuk ka ndonjë marrëveshje të re tregtare.

Shërbimi i Investitorëve të Moody’s paralajmëroi me shpejtësi se tarifat shtesë do të dëshmojnë se janë një ngarkesë ekonomike mes "rritjes së ngadalësuar".

"Përshkallëzimi i tensioneve tregtare do të peshojë gjithnjë e më shumë në ekonominë globale dhe zinxhirët e furnizimit në një mjedis të rritjes tashmë ngadalësuese në SH.B.A., në zonën e euros dhe në Kinë," tha Elena Duggar, drejtoreshë e asociuar e Moody’s.
Ndërkohë, në Uashington, zyrtari i lartë, Ron Wyden, nga Oregon, gjithashtu denoncoi planin e Trump.

Shpërndarësit e këpucëve dhe shitësit e shoqatës tregtare Amerikane thanë se tarifat gjithashtu mund të kenë efekt në krijimin e vendeve të reja të punës.

"Presidenti Trump është, në të vërtetë, duke përdorur familjet amerikane si peng në negociatat e tij për luftën tregtare", tha në një deklaratë presidenti i grupit, Matt Priest.

*Burimi: The Guardian


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë