Ne rrjet

Japonia mes debatit me Kinën dhe Rusinë për Tajvanin dhe Ukrainën

Të paktën tetë anije luftarake ruse dhe kineze janë parë në detet pranë Japonisë këtë javë, një tjetër shenjë e presionit të dukshëm që të dy partnerët kanë bërë mbi Tokion ndërsa marrëdhëniet përkeqësohen përkatësisht mbi Ukrainën dhe Tajvanin.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë tha të martën se forcat e saj kishin vëzhguar pesë anije luftarake ruse të udhëhequra nga një shkatërrues anti-nëndetëse që kalonin përmes ngushticës Tsushima, e cila ndan Japoninë dhe Korenë e Jugut.

Flota ruse me pesë anije ka qenë pranë ishujve japonezë për një javë, nga Hokkaido në veri në Okinawa në jug, tha ministria në një njoftim për shtyp.

Ndërkohë, të paktën dy anije luftarake kineze dhe një anije furnizimi u panë të martën në ishujt Izu, rreth 500 kilometra (310 milje) në jug të kryeqytetit Tokio.

Një nga ato anije dukej të ishte Lhasa, një shkatërrues i raketave të drejtuara tip 55 dhe një nga anijet sipërfaqësore më të fuqishme të Kinës.

Ministria tha se grupi ka operuar në ujërat pranë Japonisë që nga 12 qershori.

"Kjo është një shfaqje e dukshme e forcës nga Rusia dhe Kina," tha James Brown, profesor i asociuar i shkencave politike në Universitetin Temple në Tokio.

"Këto aktivitete janë një shqetësim i madh për Japoninë. Jo më pak, gjurmimi i lëvizjeve të forcave ushtarake ruse dhe kineze është një tendosje mbi burimet e Forcave të Vetëmbrojtjes japoneze"

Nuk kishte asnjë pretendim nga Tokio se grupet detare ruse dhe kineze po koordinonin veprimet e tyre, siç bënë tetorin e kaluar kur gjithsej 10 luftanije ruse dhe kineze morën pjesë së bashku në stërvitjet në të cilat ata rrethuan pjesën më të madhe të arkipelagut japonez.

Kohët e fundit, ndërsa kryeministri japonez Fumio Kishida priti një samit të liderëve të Shteteve të Bashkuara, Australisë dhe Indisë në Tokio, forcat ajrore kineze dhe ruse kryen patrulla ajrore të përbashkëta strategjike mbi Detin e Japonisë, Detin e Kinës Lindore dhe Oqeani Paqësor perëndimor, në atë që Ministria Kineze e Mbrojtjes e quajti pjesë e një plani vjetor të bashkëpunimit ushtarak.

Broën tha se pritja nga Kishida e atij samiti ishte vetëm një arsye që Pekini do të dëshironte të tregonte pakënaqësinë e tij me Tokion.

“Pekini është zemëruar nga deklaratat japoneze në lidhje me sigurinë e Tajvanit, të cilën Partia Komuniste Kineze e konsideron një çështje të brendshme”, tha Brown.

Në fakt, ishte në samitin e Tokios që Presidenti Joe Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të ndërhynin ushtarakisht nëse Kina përpiqet të marrë Tajvanin me forcë.

Shtëpia e Bardhë më vonë u tërhoq nga ky koment, por SHBA-ja mban një prani të fuqishme ushtarake në Japoni - trupa që mund të hyjnë në lojë në çdo konflikt mbi Tajvanin.

Tajvani dhe Kina kontinentale janë qeverisur veçmas që kur nacionalistët e mundur u tërhoqën në ishull në fund të luftës civile kineze më shumë se 70 vjet më parë.

Por Partia Komuniste Kineze në pushtet e sheh ishullin e vetëqeverisur si pjesë të territorit të saj – pavarësisht se nuk e ka kontrolluar kurrë.

Pekini nuk e ka përjashtuar mundësinë e forcës ushtarake për të marrë Tajvanin dhe Japonia e sheh konfliktin përgjatë ngushticës së Tajvanit si një kërcënim për sigurinë e saj.

Ndërkohë, Moska është zemëruar nga mbështetja e Tokios për Ukrainën pasi forcat ruse pushtuan fqinjin e tyre evropian gati katër muaj më parë, tha Brown. Kjo mbështetje ka përfshirë vendosjen e sanksioneve ndaj Moskës dhe dëbimin e diplomatëve rusë.

“Prandaj Rusia dëshiron të përdorë fuqinë e saj ushtarake për të frikësuar Japoninë me shpresën se kjo do ta pengojë Tokion nga imponimi i mëtejshëm i masave të tilla”, tha Brown.

Brown e përshkroi faktin se veprimet detare të kësaj jave nga Rusia dhe Kina nuk dukej se ishin të koordinuara për Tokion.

"Makthi strategjik i Japonisë është një aleancë e vërtetë midis Rusisë dhe Kinës," tha ai. (cnn.com)


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë