Art dhe Kulture

Izraeli rrëmben kupën e Eurosong

Netta, fituesja e Eurosong 2018

Pas një votimi me shumë emocione, Netta nga Izraeli fitoi kupën  “Eurovision Song Contest 2018” me këngën 'Toy', të shkruar dhe kompozuar nga Doron Medalie dhe Stav Beger.

Përfaqësuesi i Shqipërisë Eugent Bushpepa u rendit i 11. Pavarësisht se nuk përfaqësonin flamurin shqiptar, Eleni Furiera nën Qipron dhe Ermal Meta nën Italinë u renditën përkatësisht në vendin e 5 dhe të 2 të dhjetë këngëtarëve më të mirë të Festivalit Europian për vitin 2018.  

Izraeli e fitoi kupën me 529 pikë, e ndjekur nga Qipro me 436 pikë. Të dyja këngët ishin më të favorizuarat për të marrë trofeun në shtëpi. Suksesi i Austrisë ishte një suprizë e vërtetë; me 342 pikë u rendit e treta.

Mijëra njerëz nga e gjithë bota arritën të shihnin tre netë spektakël në Lizbonë të Portugalisë në Altice Arena këtë javë dhe 200 milion shikues në televizor. Për Portugalinë ishte hera e parë që bujtte Festivalin Europian.

Rreth Netës

25 vjeçarja ambicioze dhe e vendosur ka një karrierë të mirë në muzikë. Ajo ka përfunduar shkollën e mesme si ekselente me meritë në studimet muzikore dhe po ndjek studimet e larta në “Rimon School of Music” në Departamentin e Studimeve Elektronike.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë