Vende dhe Udhetime

Ishulli sekret i pabanuar spanjoll me plazhe të paprekura dhe legjenda sirenash

Vetëm një udhëtim i shkurtër me varkë nga bregu i Galicias të ndan nga një ishull i gjerë tre kilometra (1,86 milje) për të cilin ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë.

Isla de Salvora është pjesë e Parkut Kombëtar Detar-Tokësor të Ishujve Atlantikë të Galicias në veriperëndim të Spanjës.

Ishulli është i pabanuar dhe krenohet me plazhe me rërë të bardhë krahas bregut të tij shkëmbor.

Deri në vitin 2008, ai ishte në pronësi private dhe turistët nuk lejoheshin ta vizitonin. Megjithatë, tani është i hapur për publikun - me disa kufizime.

Mënyra e vetme për të vizituar ishullin është të rezervoni një turne privat - një turne me guidë me një drekë me ushqim deti mund të rezervohet në getyourguide.com.

Vizitorët mund të nisen nga qytetet bregdetare spanjolle të La Corunas ose Pontevedras, ku i gjithë udhëtimi zgjat katër orë e gjysmë.

Sipas fascinatingspain.com, ishulli nuk ofron 'shërbime moderne' si restorante apo lavatrice. Nuk ka as kosha atje. Turistët duhet të mbledhin mbeturinat e tyre dhe t'i hedhin ato në kontinent.

Qëllimi, thotë faqja e internetit, është të largohen nga ishulli pikërisht ashtu siç e gjetën, duke mos lënë asnjë dëshmi të aktivitetit njerëzor.

Ishulli ka një histori të pasur dhe thuhet se ishte një strehë piratesh nga shekulli i 16 deri në shekullin e 19.

Atraksioni i tij kryesor është një far, për të cilin vizitorët do të mësojnë se vjen me një histori tragjike të mbytjes së një anijeje.

Në vitin 1921, anija Santa Isabel, e njohur gjithashtu si Titaniku Galician, u mbyt në këmbët e farit. Aksidenti mori më shumë se 200 jetë dhe është një histori e njohur lokale.

Mbetjet tani qëndrojnë 15 metra nën ujë dhe janë bërë një strehë për jetën detare, duke përfshirë ngjalat, karavidhet dhe gaforret. Zhytësit mund të rezervojnë për të eksploruar rrënojat për 40 euro.

Vizitorët mund të shohin gjithashtu Sirenën e Salvoras, një statujë sirene që shikon nga deti. Skulptura prej guri vjen me një legjendë, sipas së cilës një kalorës romak që i mbijetoi mbytjes së anijes, takoi një sirenë në ishull dhe menjëherë ra në dashuri me të.

Legjenda thotë se ata u martuan dhe patën një fëmijë të quajtur Marino.

Atraksione të tjera përfshijnë një fshat të braktisur të përbërë nga shtëpi tradicionale prej guri dhe një fabrikë e vjetër kripe.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë