Libra

Irlandezi Paul Lynch fiton Booker Prize me ‘Profet Song’

Autori irlandez, Paul Lynch i cili më parë e përshkroi romanin e tij “Profet Song” si i frymëzuar nga “ndjenja e rrëshqitjes liberal-demokrate”,  fitoi Booker Prize 2023.

46-vjeçarit, i cili jeton në Dublin, iu dhurua trofeu i tij nga fituesi i vitit të kaluar Shehan Karunatilaka, në një ceremoni të mbajtur në Old Billingsgate, Londër.

Ai është autori i pestë irlandez që fiton çmimin, me vlerë 63 000 dollarë, sipas Booker Prize, pas Iris Murdoch, John Banville, Roddy Doyle dhe Anne Enright.

Ngjarja e të dielës pati një fjalim kryesor të mbajtur nga Nazanin Zaghari-Ratcliffe, i cili u lirua nga një burg në Iran vitin e kaluar.

Romani i pestë i Lynch “Profet Song” – i cili është një fabul e një qeverie tiranike – flet për një nënë të katër fëmijëve që punon si shkencëtare, burri i së cilës merret nga policia sekrete irlandeze e sapoformuar.

Romancierja kanadeze Esi Edugyan, kryetare e gjyqtarëve të vitit 2023 dhe një autore e mëparshme e përzgjedhur në listën e ngushtë të Booker, e quajti romanin “një triumf të tregimit emocional dhe të guximshëm”.

”Me gjallëri të madhe, ‘Profeti Song’ rrëmben shoqërore dhe politike ankthet e momentit tonë aktual”, tha ajo.

“Lexuesit do ta shohin atë tronditës dhe të vërtetë dhe nuk do t’i harrojnë së shpejti paralajmërimet e tij”, theksoi Edugyan. (ATA)


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë