Futboll

Interi shtyp Lacion me kapitenin Martinez dhe Turam, shkëputet 4 pikë nga Juventusi

Gazeta Si - Interi nis arratinë në krye të renditjes së Serisë A. Pas fitores 0-2 në ‘Olimpico’ ndaj Lacios, zikaltrit janë shkëputur 4 pikë nga Juventusi, ndjekësi më i afërt (41 ndaj 37). Një sukses që mban firmën e dyshes sulmuese Lautaro Martinez-Turam, që duket e pandalshme.

Lautaro Martinez pranoi me kënaqësi një dhuratë të Marusiç dhe e kaloi Interin në avantazh në pjesën e parë. Topin e kthyer prapa nga lojtari i Lacios kapiteni zikaltër e depozitoi në rrjetë. Në pjesën e dytë Turam mbylli llogaritë me golin e dytë, pas një asisti të Barelës. Lacio e mbylli ndeshjen me 10 lojtarë, pas ndëshkimit më karton të kuq të Laxarit për protesta.

Elseid Hysaj dhe Kristjan Asllani, dy lojtarët e Kombëtares shqiptare, e nisën ndeshjen nga stoli. Vetëm Asllani u fut në fushë në minutat e fundit, duke marrë vendin e Çalhanoglu. Mesfushori kuqezi këtë sezon duket se do të ketë fatin të shpallet kampion i Italisë.

Në mesditë Milani mundi 3-0 Moncën, me gola të Reijnders, Simiç dhe Okafor. Roma u mund 2-0 nga Bolonja, që tashmë e sheh veten në zonën Champions, në vend të 4-t.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë