Ka ndodhur

I mori 8 mln lekë vajzës së pacientes me COVID, sanitarja kërkon lirinë në Apel

Tire Alldervishi, sanitarja që i mori 8 mln lekë vajzës së pacientes me Covid duke u hequr si infermiere, kërkon lirinë në Gjykatën e Apelit.

Mësohet se Tirja është shprehur se ka qenë e prekur me Covid.

Në kërkesë ajo shprehet se nuk është negativizuar dhe se përbën rrezik për të infektuar edhe të tjerët në burg.

Sanitarja Tire Alldervishi u arrestua pasi i mori 8 milionë lekë të vjetra vajzës së një pacienteje me Covid-19 te “Shefqet Ndroqi”, duke iu prezantuar si infermiere.

Ngjarja

Në emisionin “Stop” u publikua më 12 janar rasti i korrupsionit të sanitares Tire Alldervishi. Ajo ishte hequr si infermiere ndaj një vajze, nëna e të cilës ishte shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi” ose siç njihet Covid 2, dhe në këmbim të parave pretendonte se kujdesej për të sëmurën.

Denoncuesja tha se i ka dhënë 8 milionë lekë sanitares që të përkujdesej për të ëmën, por edhe të paguante pjesën tjetër të stafit shëndetësor. Mirëpo ndryshe nga ç’pretendonte sanitarja, e ëma e denoncueses disa ditë përpara se të humbte jetën është ankuar për shërbimin, madje edhe se sanitaret i kanë mohuar ushqimin pasi nuk donin që t’i ndërronin pampersat.

“Mos më le me vdek, jepi lekë ndonjë tjetri. Jam bërë hekur në gojë. S’kam doreza e gërshërë të vogla me pre pampersin se pastrohem vetë”, është një prej mesazheve që e ndjera ka komunikuar me vajzën para se të ndërronte jetë.


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë