Sport

Hamilton fiton në Singapor, Vettel dhe Ferrari nuk e ndalin dot

Edhe ky sezon i Formula 1 po shkon drejt përsëritjes së atij të fundit me britanikun, Lewis Hamilton kampion për pilot dhe Mercedes fituese në klasifikimin për konstruktorë. Piloti britanik i ka dalë që të triumfojë edhe këtë fundjavë në pistën e vështirë të Singaporit, duke lënë pas rivalin kryesor, Sebastian Vettel.

Në fakt çdo gjë u bë më e lehtë për Hamilton pasi siguroi që ditën e shtunë “Pole Postion” dhe në një pistë se ajo e “Marina Bay”, ku është shumë e vështirë të parakalosh, Hamilton kishte shumë pak gjasa që të mos fitonte të dielën. Për më tepër që rivali i tij do të nisej një linjë më mbrapa në vendin e tretë.

Një garë e zhvilluar në ndriçimin e prozhektorëve nuk është si të tjerat dhe për këtë gjë Singapori ka me se të krenohet. Por përtej këtij elementi, duke qenë se pista është e ngushtë, nuk kishte shumë parakalime, përveç një rrëmuje që u krijua an fillimin e saj, çka solli dhe daljen jashtë piste të disa makinave. Në fakt gara nisi me shkëndija të vërteta në duelin mes Max Verstapen dhe Sebastian Vettel, por ai që e pëson është Ocon, që u përplas me shokun e tij dhe u detyrua ta braktisë garën që në xhiron e parë. Në këtë rrëmujë Vettel ia del ta parakalojë pilotin e Red Bull, Max Verstapen edhe pse nuk do ia dilte që ta mbante epërsinë deri në fund. Në 20 xhirot e fundit 6 pilotët e kreut ripozicionohen në vendet e tyre fillestare, siç e nisën këtë garë, me Hamilton që prin dhe Vettel që mjaftohet me vendin e fundit në podium.

Më poshtë në 10 vendet e para u renditën, Valtteri Bottas i katërti, Kimi Raikonen i pesti, Daniel Ricciardo i gjashti,  Fernando Alonso i shtati, Carlos Sainz i teti, Charles Leclerc i nënti dhe Nico Hulkenberg që u rendit i dhjeti.

Pas kësaj gare Hamilton thellon akoma dhe më tej diferencën e tij me kundërshtarët dhe tashmë udhëheq me 40 pikë diferencë karshi Vettel, ndërsa Raikonen plotëson podiumin në renditjen e përgjithshme. Edhe në renditjen e skuderive vijon dominimi i Mercedes, që kryeson me 37 pikë diferencë kundrejt Ferrari-t.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë