Teknologji

Guida e thjeshtësuar se si të blesh një televizor smart

Nëse duket sikur televizorët janë ndërlikuar shumë shpejt, nuk është vetëm për ty. Ndonjëherë teknologjia e zgjuar mund të na bëjë të ndihemi mirë, memecë. Ju duhet të luftoni me një numër akronimesh – LCD, OLED, HDR, HDMI dhe më shumë – të verifikosh çmimet.
Çfarë do të thotë e gjitha kjo, dhe pse ne nuk mund të shkojmë thjesht për të blerë një TV? Për ta kuptuar çështjen, biseduam me ekspertë të teknologjisë, një guru të çështjes dhe një ekspert të dizajnit të brendshëm – sepse nuk duhet të keni nevojë për një diplomë në TV për të parë “Gjërat e çuditshme”.

LCD vs. OLED

Pavarësisht letrave që notojnë para syve tuaj në dyqanet me kuti të mëdha, në thelb ekzistojnë vetëm dy mundësi për TV: LCD (ekran) dhe OLED (diodë organike që lëshon dritë).
LCD-të, të cilat ndriçojnë piksele duke përdorur një llambë qendrore, janë përgjithësisht më kosto-efektive. Fotografia e tyre po përmirësohet pasi prodhuesit rritin cilësinë duke shtuar pikat kuantike, të cilat shtojnë ngjyrën dhe shkëlqimin. OLED, të cilët përdorin materiale organike që lejojnë që secila pixel të ndizet individualisht, gjithmonë do të ketë një pamje më të mirë – dhe një çmim më të lartë për tu përputhur me cilësinë.

Për dikë që dëshiron përvojën e fundit të filmit ose sportit, me ndriçim më cilësor, ekranet OLED janë më të mirat. “Unë kam të dy lloje TV në shtëpi,” thotë Jason Sigritz nga Columbus, Ohio, një këshilltar për blerjet më të mira, “dhe unë e gjej veten gjithmonë duke dashur të shikoj OLED.”

Rezolucioni i ekranit

Shumica e TV-ve të shitura sot që janë më të mëdha se 40 inç kanë rezolucion 4K, që do të thotë katër herë më të lartë krahasimisht me standardin e vjetër (1,920 me 1,080 pixel), ose 3.840 me 2.160 piksele, thotë Will Greenwald, analist i lartë i elektronikës për TV.
Kjo nuk do të thotë që e gjithë përmbajtja që dëshironi të shikoni do të jetë në dispozicion në 4K, por një TV 4K do të “përmirësojë ndjeshëm” cilësinë e figurës, thotë Sigritz. “Me një TV 4K, çfarëdo që shikoni – Blu-ray, DVD, transmetim kabllor / satelitor – do të jetë shumë më i mprehtë, më i qartë dhe më i mirë se një TV standard HD për shkak të teknologjisë së lartë.”

TV me rezolucion 8K sapo kanë filluar të hyjnë në treg, me një rezolutë katër herë më të lartë se pikselat 4K (po, matematika është konfuze). “Ata janë rreptësisht për adoptuesit e hershëm,” paralajmëron ai, “dhe nuk ka përmbajtje 8K aktualisht në dispozicion që konsumatorët të mund ti shikojnë ato.” Ato do të shkojnë tek konsumatori rreth vitit 2022.

Përmasat e ekranit

Nëse jeni ulur pesë metra larg, një TV 55 inç është i mire, ndoshta edhe një 65 inç.

HDR

HDR, ose diapazoni i lartë dinamik, do të thotë që TV mund të tregojë një gamë më të gjerë ngjyrash sesa modelet më të vjetra, “për të siguruar një pamje që është më e ndritshme”, thotë Sigritz, i cili rekomandon të kërkoni një TV HDR për përvojën më të mirë të shikimit.
Netflix, Amazon Prime dhe shërbime të tjera transmetuese po sigurohen që kur ofrojnë përmbajtje 4K, të jenë gjithashtu në HDR. Kjo zakonisht quhet HDR10, e cila është ajo për të cilën kanë rënë dakord studiot e filmave dhe kompanitë televizive për standardin HDR. Sidoqoftë, kompani të ndryshme ofrojnë përmirësime në HDR: Dolby Vision (i përdorur nga Sony, LG dhe Vizio) dhe HDR10 + (i përdorur nga Samsung dhe Panasonic).

Shkalla e rifreskimit

Shkalla ideale e rifreskimit – ose niveli në të cilin rifreskohet fotografia – varet nga lloji i përmbajtjes që dëshironi të shikoni, thotë Sigritz. Në normën standarde, fotografia rifreskohet 60 herë në sekondë, ose 60 Hertz (Hz). “Ne duam një TV të ketë 120 Hz si minimum,” thotë ai. “Kështu që kur një top futboll fluturon në ekran të jetë i qartë.” Disa prodhues madje ofrojnë edhe 240 Hz, që të jep një qartësi më të madhe në lëvizje.

Lidhjet HDMI

Ne kemi pasur katër ose pesë litarë të ngjashëm me spagetit që synonin të lidhnin çdo pajisje, thotë Sigritz. Tani, me HDMI, çdo pajisje ka vetëm një kordon, “por ne duam të sigurohemi që kemi mjaft për të gjitha pajisjet tona”, thotë ai. Mendoni se sa pajisje dëshironi të bashkëngjitni në TV tuaj dhe më pas llogaritni portat HDMI. Opsionet e hookup përfshijnë: shiritin e zërit, kutinë e transmetimit, sistemin e lojës, pajisjen Blu-ray, kutinë e kabllove.

Çmimet

Best Buy i ndan TV në tre kategori: standarde, premium dhe elitë, me një standard që është HDR 4K dhe elita është një nga ofertat OLED. “Në përgjithësi, ju mund të merrni një TV të mirë edhe me një shumë parashë nën 1.000 $, dhe nëse jeni të gatshëm të zgjidhni stilin dhe performance më të mirë, mund të prisni të shpenzoni rreth 3,000 dollarë,” thotë Greenëald i PCMag. David Dritsas, një ekspert i shitjes me pakicë në elektronikë, thotë se ka shumë TV të mirë 4K deri në 500 $.

Kur të blini

Koha më e mirë e vitit për të blerë një TV të ri është sezoni i festave, nga e Premtja e Zezë deri në Dhjetor, thotë Dritsas. Bëni hulumtimin tuaj për TV-të që dëshironi dhe çmimin përpara se të kërkoni në kohën e uljeve të çmimeve, në mënyrë që të jeni të përgatitur kur të përballeni. Një tjetër kohë e mirë është në fund të shkurtit dhe marsit, thotë ai, sepse “Prodhuesit e TV fillojnë të lëshojnë produkte të reja dhe zbresin çmimin e modeleve të vjetra.”

Mënyra më e mirë për të ditur nëse një TV është një marrëveshje e mirë? “Provojeni personalisht,” thotë ai.

Sigritz i Best Buy pajtohet, sepse jo të gjithë HDR 4K janë të njëjta. “Një TV 4K është një lloj si të kesh një motor V6 në makinën tënde” thotë ai. “Ka mijëra lloje të ndryshme dhe disa janë më të mirë se të tjerët.”

Shufrat e zërit

TV vijnë me folës të vegjël, duke shkaktuar një fenomen të njohur: Ne e ngremë volumin për një skenë të qetë dhe pastaj vrapojmë për të gjetur telekomandën që të ulim zërin kur ndodh një shpërthim. Teksa TV sa vjen e zvogëlohen dhe hollohen, ka arritur një pikë që janë holluar aq shumë saqë “bosket e zërit I kanë menduar të ndërtuara jashtë trupit të TV-së,” thotë Sigritz. Shufrat e zërit bëjnë të mundur të dëgjojmë përmbajtjen e asaj që shfaqet në mënyrë të përkryer, pa pasur nevojë të ngrenë zërin e TV-së aq sa të na dëgjojë fqinji.

Pozicioni i TV-së

Në përgjithësi, ju dëshironi që vendndodhja e TV-së të jetë në vijën tuaj të shikimit kur jeni ulur. Ekspertët këshillojnë që pozicioni i dëshiruar arrihet duke e varur TV-në në mur. Nëse keni nevojë për ndihmë, shumë dyqane elektronike ofrojnë shërbime të tilla.

Privatësia

Privatësia është një cështje e rëndësishme. Ajo rrezikohet edhe nga përdorimi i TV smart dhe për këtë ekspertët sugjerojnë kujdes, ashtu siç kemi kujdes në përdorimin e paisjeve të tjera elektronike siç është telefoni apo kompjuteri. Privatësia fillon me një fjalëkalim të sigurt në rrjetin tuaj WiFi në shtëpi.
Burimi: Washington Post

Më Shumë