Rend dhe Ligj

Grabitje në Dibër/ Kapen 2 hajdutët, 2 të tjerë ikin bashkë me paratë (VIDEO)

Një grabitje nën kërcënimin e armëve ndodhi në banesën e një familje në fshatin Grykë Nokë të Dibrës, duke i marrë shumën prej 300 mijë lekësh. Ngjarje ka ndodhur dje, dhe sipas njoftimit zyrtar, policia menjëherë pas marrjes së informacionit është në kërkim për kapjen e autorëve të ngjarjes. Autorët në momentin që kanë konstatuar se po ndiqeshin nga policia kanë braktisur mjetin e tyre “Opel” duke u fshehur në malin e fshatit Shumbat. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Dibër në bashkëpunim dhe me agjentët e Hetimit të Krimit në DVP,kanë rrethuar autorët në një perimetër të gjerë dhe kanë vijuar ndjekjen dhe krehjen e zonës për të bërë të mundur kapjen e tyre. Pas disa orë ndjekje dhe mbajtje nën rrethim është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i shtetasve M.M, 26 vjeç dhe D.M, 26 vjeç, banues në Kukës.
Policia bën të ditur se a shtetasit M.K, 25 vjeç, banues në Dibër, dhe F.H, 20 vjeç, banues në Kukës, kanë mundur të largohen duke marrë me vete edhe shumën e parave të vjedhura, të cilët janë shpallur në kërkim dhe vijon puna për kapjen e tyre.
“Këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin në fshatin Grykë Nokë, Dibër, dyshohet se nën kërcënimin e një arme, kanë vjedhur në banesën e shtetasit I.H, shumën prej 300.000 lekë, dhe më pas janë larguar me një automjet tip ‘Opel’. Vijon krehja e zonës për kapjen e dy personave të shpallur në kërkim dhe të gjetjes së armës që dyshohet se autorët e kanë hedhur porsa kanë parë që ndiqeshin nga policia”, thuhet në reagimin e Policisë. Në cilësinë e provës materiale është sekuestruar mjeti i përdorur nga autorët. Materialet hetimore do ti referohen Prokurorisë Dibër për veprën penale “Vjedhje me armë”, e kryer në bashkëpunim.

Më Shumë