Lajme

Gjykata Fier liron ish deputetin Mark Frroku, PD: Fundi i shtetit ligjor

Gjykata e Fierit ka liruar me kusht ish deputetin Mark Frroku. Ish deputeti kristiandemokrat po vuante dënimin për tre akuza fshehje pasurie, pastrim parash dhe ndërtim pa leje dhe i kishte mbetur rreth një vit nga përfundimi i dënimit.

Gjykata e Fierit mori vendimin e lirimit pas kërkesës së bërë nga avokati i Mark Frrokut dhe e la ish deputetin në shërbim prove. Mark Frroku ishte dënuar me 7.5 vite burg, por Gjykata e Apeli i uli dënimi në 6 vite. Mark Frroku akuzohej edhe për pjesëmarrje në vrasjen e një shqiptari në Belgjikë, por për këtë akuzë u shpall i pafajshëm nga gjykata.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i Partisë Demokratike duke e cilësuar lirimin e Mark Frrokut si fundin e shtetit ligjor.

Në reagimin e PD thuhet se kryegjykatësi Edi Rama liroi mikun e tij Mark Frroku duke vepruar njësoj si me vëllain e tij, Arben Frrokun, vrasësin e kryekomisarit.

“Ka ardhur koha që njerëzit e zakonshëm të këtij vendi, të cilët nuk duan të sundohen nga krimi, të marrin në dorë fatin e tyre. Ose qeveria mafioze e Edi Ramës, ose Shqipëria. Të dyja bashkë nuk mund të zgjasin më” mbylli reagimin e saj selia blu.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë