Sport

Gjokoviç thyen një tabu, triumfon më në fund në Sinsinati

Sinsinati nuk është më një tabu për Novak Gjokoviç. Tenisti serb ka thyer mallkimin në finalen kundër Roxher Federer, duke fituar të vetmin “Master 1000” që i mungonte në karrierën e tij. Nole ia arriti të ngrejë lart trofeun që në të kaluarën i kishte shkuar 5 herë shumë pranë, në vitet 2008, 2009, 2011, 2012 dhe 2015, por pa mundur ta fitojë. Serbi bëhet kështu tenisti i parë i “Career Golden Masters”.

Në finalen e shumëpritur, Gjokoviç kaloi numrin 2 të klasifikimit botëror, Roxher Federerin, me rezultatin 2-0. Tenisti serb i fitoi të dy setet 6-4 dhe ndeshja zgjati një orë e 24 minuta. Federer vinte në këtë finale një muaj pas humbjes në çerekfinalet e Uimbëlldonit kundër Kevin Anderson. Për tenistin nga Beogradi bëhet fjalë për trofeun e 70-të të fituar në 101 finale të luajtura, i dyti në këtë sezon pas triumfit në Uimbëlldon. Kurse 37-vjeçari nga Bazeli, – 7 herë fitues në Ohajo: 2005, 2007, 2009, 2010, 2012, 2014 dhe 2015 – është ndalur pas 15 ndeshjesh radhazi të fituara na “Cincy Open”.

Novak Gjokoviç

Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë