Vende dhe Udhetime

Fotot më të bukura të shkrepura gjatë 2018-ës, një edhe në Shqipëri

Pekini: Dyqani 24-orësh i Librave, i vendosur përpara Porta Zhengyang, është i bukur brenda dhe jashtë. Brenda ka një një pamje mahnitëse arkitekturore dhe gjithashtu pamje të mrekullueshme mbi qytet.

Yokohama, Japoni: Një njeri  që ecën në një biçikletë elektrike në qendër të qytetit Yokohama, qyteti i dytë më i madh i Japonisë.

New York City, Nju Jork: Ndërtesa Grand Central Terminal në Midtown Manhattan nuk është e hapur për publikun e gjerë.

Durrës, Albania: shezlonge të vendosura në mënyrë paralele në plazhin e Durrësit. Pushuesit nga gjithë vendet Europiane kanë kaluar ditët e nxehta të verës në këtë bregdet.

Manzhouli, Kinë: Ndodhet në kufirin me Rusinë dhe Mongolinë, qyteti kufitar i Manzhulit është shtëpia e një parku zbavitës prej 215 hektarësh.

Ba Na Hills, Vietnami: Ura e Artë prej 150 metrash ngrihet mbi Malet e Trường Sơn. Mbështetet nga një palë duar gjigante. Ura u hap vetëm në qershor të vitit 2018.

Athina, Greqi: Një statujë gjigante e Edipit paraqitet në interpretimin e "Edipit në Colonus" të Sofoklijve. Është pjesë e Festivalit të Athinës dhe Epidaurusit 2018, të mbajtur në gusht të këtij viti.

Kalyazin, Rusi: Kalyazin Bell Tower është gjithçka që mund të shihet nga manastiri i zhytur i Shën Nikollës, i cili humbi nën ujë pas krijimit të Rezervuarit të Uglich përgjatë lumit Vollga në fund të viteve 1930.

Fairlea, Virxhinia Perëndimore: Në ditën e hapjes, më 9 gusht, u mbajt Panairi Shtetëror 2018 i Virxhinias Perëndimore në qytetin e Fairlea.

Richmond, Kolumbia Britanike: Fëmijët fluturojnë brenda topave që ecin në një pishinë në tregun Richmond Night në qytetin kanadez Richmond në gusht.

Manila: Vizitorët shikojnë kandil deti brenda Parkut të Oqeanit të Manilës në kryeqytetin e Filipineve.

Quito, Ekuador: Vepra e artistit francez Laurent Langlois "Trashëgimia" është projektuar në kishën e San Franciskos në qendrën historike të Quito-s përpara Festës së dritës së qytetit, e cila u zhvillua këtë vit nga 8 deri në 12 gusht.

Londër: Në lagjen East East London të Shoreditch, një mural i ri nga artisti Jules Muck, në bashkëpunim me Global Street Art, me portretin e këngëtares  Aretha Franklin.

Haltern, Gjermani: Një pamje ajrore e një plazhi në brigjet e liqenit Silberse tregon pushuesit duke shijuar  ditët e nxehta të gushtit.

Antalia, Turqi: Qilimat e qëndisur me dorë janë të shpërndara në diell për të zbutur ndriçimin e ngjyrave të tyre.

Cappadocia, Turqi: Balonat me ajër të nxehtë ngrihen në qiell në perëndim të diellit, duke lejuar turistët të shijojnë pamje mahnitëse të formacioneve shkëmbore me formë konike dhe luginat e rrëpirëta.

Nanjing, Kinë: qyteti lindor i Kinës Nanjing është i njohur për historinë, tempujt dhe arkitekturën e lashtë. Por kur termometri rritet, parqet e tij të ujit janë një vend i preferuar për tu qetësuar.

Manali, Himachal Pradesh, Indi: Një vend me pamje të pabesueshme gjatë ditës. India gjithashtu ka disa vështrime verbuese gjatë natës. Kjo pikëpamje e Rrugës së Qumështit është marrë në  Himachal Pradesh.

Puerto de la Cruz, Tenerife, Spanjë: Pamja e këtij droni tregon festivalin Virgen del Carmen që nderon shenjtorin mbrojtës të peshkatarëve në ishullin spanjoll, Tenerife. Banorët lokalë marrin një statujë të Virgen del Carmen në një anije të stolisur dhe lundrojnë përgjatë bregdetit.

Amman, Jordani: Zona arkeologjike e Citadel, në qendër të qytetit Amman, ndriçohet me ngjyrë të kuqe për të festuar 50 vjetorin e Olimpiadës Speciale.

Yongfeng, Qarku Shuangfeng, Kinë: Rajoni Hunan i Kinës është shtëpia e disa prej enëve më të spikatura të vendit. Këtu, specat e kuq të rajonit shtrihen për të tharë dhe për t'u përdorur nga një prodhues i salcave kineze.

Alfama, Lisbonë, Portugali: Në një kohë kur shqetësimet rreth efekteve negative të turizmit po rriten, disa destinacione po ndërmarrin hapa për të mbrojtur identitetin e tyre dhe banorët. Lisbona po paraqet çelësa për disa apartamente në rrethet historike të qytetit për qytetarët apartamentet e të cilëve u vunë nën kërcënim, sepse pronarët duan të përdorin shtëpitë për qëllime turistike.

Shenyang, Kinë: Një qytet tjetër i thesareve perandorake, Shenyang, në verilindje të Provincës Liaoning të Kinës, gjithashtu ka disa instalime moderne, të tilla si këto kondicionera që kanë mbuluar murin në një ndërtesë të dekoruar me një ngjyrë plot shkëlqim.

Lugou Village, Qarku Xuyi, Huai'an City, Kinë: Shangai mund të jetë qyteti më ultramodern i Kinës, por jashtë qytetit, metodat tradicionale bujqësore vazhdojnë. Në provincën Jiangsu në veri, një fermer mbledh farë lotus.

Qyteti Yungcheng, Kinë: Një liqen me ngjyra, me pamje abstrakte, në Yuncheng në Provincën Shanxi të Kinës, në perëndim të Pekinit. Liqeni ndryshon ngjyrën kur dendësia e ujit luhatet.

Londër, Britani e Madhe: Kur vala e nxehtë godet kryeqytetin e Britanisë së Madhe, një grua rresht kalon Mastaba të Londrës, një skulpturë lundruese e krijuar nga artisti rumun Christo në liqenin gjarpërues në Hyde Park.

Nantong, Kinë: Lule Technicolor janë fotografuar në një kopsht të gjelbër në provincën Jiangsu të Kinës lindore, në veri të Shangait.

Hawaii: Kjo pamje tërheqëse tregon një dron që rri pezull mbi një kanal aktiv të llavës për të monitoruar të dhënat dhe ndryshimet. Vullkani i Kilauea në Hawaii shpërtheu në fillim të majit, bëri kërdi në ishull. Lava nga shpërthimi në një pikë krijoi një ishull të ri.

Lisbonë, Portugali: Kompania katalonase La Fura Dels Baus bën forma të jashtëzakonshme në Super Bock Super Rock Festival në Lisbonë.

Tokio: Një muze i ri i specializuar në artin dixhital u hap në Tokio në qershor. Instalimi i TeamLab "Forest of Resonating Lamps" është paraqitur në vendin e ri, i quajtur MORI Building.

Podolsk, Rusi: Rusia prodhoi shumë momente spektakolare në qershor, shihni këtë muzg dramatik në Podolsk, pranë Moskës.

Rio de Janeiro, Brazil: Banorët e Rocinhas, favela më e madhe e Rio, luajnë në rrugë pas ndeshjes së Kupës Botërore të Brazilit vs Zvicër më 17 qershor.

Dehradun, Indi: Qilimet janë vendosur në kryeqytetin e Uttarakhand përpara Ditës Ndërkombëtare të Yoga më 21 qershor.

Chania, Kretë: Pak kilometra nga qyteti i Chania në ishullin grek të Kretës, Stavros Beach ishte vendi i filmimit për skenën e kërcimit të famshëm në filmin e vitit 1964 "Zorba greke".

Tbilisi, Gjeorgji: Një dronë  kapi këtë imazh të parkut futuristik të kryeqytetit gjeorgjian Rhike Park dhe sallës së ekspozitës (qendrës), dhe Pallatit presidencial ultraklase.

Jeju, Koreja e Jugut: Për një pamje të pakufizuar të jetës së detit që popullon ujërat në ishullin Jeju.

Samarkand, Uzbekistan: Tre medrese në sheshin Registan në Uzbekistanin verilindor janë ndërtuar në mes të shekujve 15 dhe 17 dhe janë ndër institucionet më të vjetra arsimore të botës në llojin e tyre.

Moska: Rusët festojnë Ditën e Fitores në Poklonnaya Hill të Moskës më 9 maj. Poklonnaya Hill është një nga pikat më të larta në qytet.

Cefalu, Sicilia: Mali i La Rocca, i cili ngrihet mbi Cefalu, është i shkallëzuar.

Laoting County, Kinë: Turistët eksplorojnë një zonë peizazh ekologjike në Laoting County në veri të Kinës Provinca Hebei.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë