Bota

Fotoja e Donald Trump me ish-bosin famëkeq të mafies në SHBA shkakton polemika

Gazeta Si - Një foto e ish-presidentit amerikan Donald Trump me ish-bosin famëkeq Joseph 'Skinny Joey' Merlino ka ngritur pikëpyetje në SHBA.

Jo më pak për shkak se fotografia është bërë në një klub golfi të familjes Trump. Merlino është një bos i njohur mafioz, i cili u dënua për zhvatje.

Ishte "The Philadelphia Inquirer", ajo që publikoi imazhin që tregon Trump me dy burra: një burrë të panjohur në të majtë, ndërsa Merlino në të djathtë. Të tre burrat ngrenë gishtin e madh të dorës. Fotoja është siguruar për gazetën nga një burim i cili ka kërkuar anonimitetin.

Një zëdhënës i Trump nuk pranoi të thoshte nëse dhe si e njihte ish-presidenti Merlinon.

“Presidenti Trump bën foto të panumërta me njerëz”, tha zëdhënësi për “Philadelphia Inquirer”.

"Kjo nuk do të thotë se ai njeh çdo person me të cilin bie në kontakt".

Merlino dikur, sipas gazetës, ishte "një udhëheqës i një bande të dhunshme". Ai thuhet se "ishte në rrugën e tij për t'u bërë bos i një operacioni të krimit të organizuar që vepron në Filadelfia dhe Atlantik Siti". Në këtë të fundit, Trump kishte interesa në kazino.

Merlino u dënua për shantazh në vitin 2001 dhe kaloi dhjetë vjet në burg. Ai shkoi përsëri pas hekurave në 2018-ën, pasi u deklarua fajtor për një akuzë kumari. Ai u lirua më pas në vitin 2020.

Merlino dhe Trump, sipas “The Inquirer”, ndajnë "një afinitet për golfin dhe një neveri ndaj dëshmitarëve bashkëpunues që 'tremben' për të ndihmuar hetuesit federalë".

Trump e bëri të qartë qëndrimin e tij për këtë gjë në vitin 2018, kur ish-avokati dhe rregullatori i tij, Michael Cohen, i cili u burgos për akuza për financimin e fushatës dhe për mashtrim ndaj Kongresit, filloi të bashkëpunonte me hetuesit që hetonin lidhjet e Trump me Rusinë.

"Quhet ‘rrokullisje’ dhe pothuajse duhet të jetë i paligjshëm", tha Trump në atë kohë. "Nuk është e drejtë, por kjo është arsyeja pse ai e bëri atë. Ai bëri një marrëveshje shumë të mirë".

Në të njëjtin vit, pas dënimit të tij, Merlino tha: “Presidenti Trump kishte të drejtë. Ata duhet t’i ndalojnë rrokullisjet (marrëveshjet)”.

Trump është krahasuar rregullisht me një bos mafioz në vitet e fundit, duke pasur parasysh prirjen e tij për të kërcënuar ata që nuk bëjnë ofertën e tij dhe lidhjet e tij me figurat e krimit të organizuar në Nju Jork, duke përfshirë Anthony "Fat Tony" Salerno.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë