Bota

Foto / Londër, makina përplaset në portat e Downing Street. Arrestohet drejtuesi

Gazeta Si - Një makinë është përplasur mbrëmjen e të enjtes në portat e Downing Street në Londër.

Lajmi është bërë i ditur nga Sky News, sipas të cilit një person është arrestuar, ndërsa raportohet se nuk të lënduar. Trafiku u bllokua dhe zona përreth e Whitehall, ku ndodhen zyrat e qeverisë, është rrethuar nga efektivët.

Një kalimtar ka filmuar skenën me smartfonin e tij: në videon e tij, e cila është publikuar, shihet makina, me ngjyrë të bardhë, që përfundon përballë portës, ndërsa ecën me shpejtësi të ulët dhe hapet bagazhi.

Oficerët e armatosur që ruanin hyrjen e rezidencës së kryeministrit britanik arrestuan drejtuesin e makinës.

Burri u arrestua me akuzën e dëmtimit të rëndë me dashje dhe drejtimit të rrezikshëm, siç zbulohet nga Scotland Yard.

Nuk dihet nëse ky ishte një veprim i qëllimshëm. Policia tha se po punon për zbardhjen e shkaqeve të ngjarjes.

Pas incidentit, zona e Whitehall, ku ndodhen zyrat e ministrive, u rrethua dhe u rrethua, por disa pengesa që atëherë janë hequr.

Qasja publike në Downing Street është e ndaluar në çdo kohë. Portat, të cilat mbrohen nga policia e armatosur, u ngritën në vitin 1989 në përgjigje të kërcënimeve nga militantët irlandezë të IRA-s.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë