Libra

Fituesi i “Booker Prize”, Stuart: I detyrohem Skocisë për gjithçka

Si djalë që vinte nga klasa punëtore e Glasgow (qytet në Skoci), një nga mënyrat që Douglas Stuart mësoi për të përballuar ndryshimet e humorit të nënës së tij të alkoolizuar, ishte të pretendonte të shkruante kujtimet e saj. Ata kurrë nuk arritën shumë larg, por gjithnjë shkrimi fillonte me përkushtimin: “Elizabeth Taylor, e cila nuk di asgjë për dashurinë”. Dhe kështu farat u mbollën për romanin e tij debutues "Shuggie Bain", të cilit iu dha “Booker Prize” këtë javë.

Stuart është vërtet i ngazëllyer nga fitorja e tij, pasi mposhti autorë të mirënjohur përfshirë Maaza Mengiste me romanin e saj epik "The Shadow King" dhe Tsitsi Dangarembga's me "This Tournable Body". Siç thekson Stuart, "Shuggie Bain" është “një roman i larmishëm”, ndërsa fitorja e tij është “diçka e shkëlqyeshme për zërin skocez, për zërat e klasës punëtore”. Ai është vetëm skocezi i dytë që fiton Booker, pas James Kelman me "How Late It Is" në 1994; libër të cilin Stuart e mban në raftin e librave në apartamentin e tij elegant "Village", një botë larg banesave ku ai u rrit.

Për këtë roman, autorit i është dashur 10 vjet për ta shkruar dhe u refuzua nga 32 botues. Botuesi amerikan të cilit ai i dërgoi dorëshkrimin për herë të parë ishte i shqetësuar për gjetjen e një lexuesi për një libër rreth Skocisë së viteve 1980.

Romani "Shuggie Bain"

Ashtu si Shuggie, nëna e Stuartit vdiq nga alkoolizmi kur ai ishte 16 vjeç, por ai përsëri me dhimbje thekson se kjo është një vepër e trilluar: “Ai eklipson atë që çdo djalë shtatë vjeç mund të kalojë”. Varfëria, misogjinia, homofobia, varësia dhe sektarizmi preken të gjitha, por, mbi të gjitha, kjo është një histori dashurie midis një nëne dhe djalit të saj. “Bëhet fjalë për dashurinë e testuar të pakushtëzuar, atë lloj rinovimi ditor të shpresës, që vetëm fëmijët mund të kenë për prindërit me të meta”, thotë ai. 

Si Shuggie ashtu edhe nëna e tij Agnes janë të huaj. “Agnes sepse gratë nuk u lejuan të ishin asgjë tjetër përveç asaj që komuniteti tha se duhej të ishin”, shpjegon Stuart. “Ata janë ngjitur me njëri-tjetrin kundër këtij qyteti që po kalon një kohë vërtet të vështirë”.

Kjo është epoka e shiritave të kasetave dhe cigareve të pafundme, minierave të mbyllura dhe “burrave të kalbur” grave që tregtojnë valium, vodka dhe brutaliteteve të përditshme. “Ju nuk mund të vendosni një libër në Glasgow të viteve ‘80 dhe të mos prekni politikën”, thotë ai. “Është kaq e ndërthurur me mënyrën se si njerëzit ndiheshin të paparë dhe si nuk kishin asnjë shpresë”.  

Por Stuart donte të shkruante për efektet që kishte varfëria te gratë dhe fëmijët, duke u përqendruar në tragjedinë e një nëne të vetme dhe djalit të saj. “Kur gratë janë të gabueshme, dhe natyrisht nënat janë të gabueshme, shoqëria është vërtet e vështirë për ta”, thotë ai.   

Jetesa në New York i dha atij distancën dhe qartësinë e nevojshme për të filluar të shkruante. Ai shkroi në metro dhe gjatë fundjavave dhe pushimeve, gjatë gjithë kohës që punonte në një “punë shumë të kërkuar në një markë të madhe të modës amerikane”.

“Duke u rritur si djali që isha dhe tani njeriu që jam në New York, ata ndihen si dy njerëz shumë të ndryshëm. Dhe kështu, megjithëse kjo është një psikologji e mbështjellë nga kornizat, ishte një mënyrë e mirë që të bëja një lloj thurjeje së bashku”, thotë ai. “Unë e dua djalin që isha. Nuk ishte gjithmonë e lehtë, por unë doja ta hamendësoja atë botë”.

“’Fiction’ ju lejon të merrni kontrollin e një situate që mund të mos keni kontroll në jetën reale”. Ai kurrë nuk ka dashur të shkruajë një kujtim. “Në bregun perëndimor të Skocisë, nuk na lejohet kurrë të mendojmë për veten tonë si të jashtëzakonshëm, - kurrë jashtëzakonisht të shkëlqyeshëm ose jashtëzakonisht të vështirë”, thotë ai. “Dhe një kujtim po mendon se ka një përjashtim që ia vlen të ndahet”.

Ai ishte shumë i vetëdijshëm për shkrimin e “varfërisë” për një lexues kryesisht të klasës së mesme. “Njerëzve u pëlqen të vijnë për një turne dhe pastaj ata kthehen përsëri duke u shqetësuar për qumështin e tërshërës”, thotë ai. “Mendova, ‘Po nëse do ta bëjmë atë, atëherë ju do të vini për të qëndruar. ’Ne do të shohim një grua që po pi. Ju do të jeni në dhomë me këta njerëz në masën që do të largoheni nga libri me njëfarë kuptimi për t’i kuptuar ata”.   

“Në një mënyrë qesharake, unë kam shkruar një roman të vështirë të vendosur në Glasgow”, thotë ai. “Si përdoren gratë nga shoqëria”.

Ndryshe nga burrat e moshuar në familjen e tij, të cilët ishin “hedhur mënjanë nga profesionet në të cilat kishin besuar”, ai kishte qasje në arsim.

“Unë i detyrohem Skocisë gjithçka”, thotë ai. Frika dhe vendosmëria e shtyu atë të mbaronte shkollën e mesme, ndërsa jetonte vetë në një hotel pas vdekjes së nënës së tij. Ai e kaloi atë përmes kolegjit ku ai studioi dizajnin e tekstilit, përpara se të bëhej një stilist dhe më pas nënkryetar i Republikës së Bananas; një udhëtim mjaft i mirë për një djalë të varfër nga Pollok. “Nuk kishte asnjë ingranazh të kundërt”, thotë ai. “Nuk kishte ku të kthehesha”. Dhe tani ai është vlerësuar me një nga çmimet letrare më prestigjioze në botë për romanin e tij të parë.

Ai mendoi se kishte shkruar një roman historik, por ngjarjet e këtij viti i kanë dhënë librit një urgjencë të re. “Ka një kapitull të tërë në vaktet shkollore falas dhe më pas në vitin 2020 ka tituj në lidhje me një yll sporti që duhet t’i thotë qeverisë të ushqejë fëmijët në mes të një pandemie”, thotë ai për fushatën e futbollistit Marcus Rashford.

Ai tashmë ka përfunduar romanin e tij të dytë, një histori dashurie për dy djem përtej ndarjes sektare, përsëri e vendosur në Glasgow, por një dekadë pas Shuggie Bain. Ai po punon për të tretin, i cili lindi nga një udhëtim rrugor që ai bëri në ishujt Hebride vitin e kaluar. “Unë jam gjithmonë duke shkruar për vetminë dhe përkatësinë dhe dashurinë”, thotë ai. “Kjo është ajo që më mban”.

Ai shpreson të heqë dorë nga puna ditore për t’u bërë një shkrimtar me kohë të plotë, - diçka që me siguri do të jetë më e lehtë tani. Nëna e tij e mësoi të stilonte për ta mbajtur të qetë, dhe ai ka pasur interes për tekstilet dhe shkrimet, “dy gjërat që kanë qenë një pjesë kaq e madhe e jetës time”.

Gjëja më e mirë për suksesin e romanit, thotë ai, është mënyra në të cilën ai është lidhur me lexuesit.

“Qoftë nga Detroit apo Innerleithen, kur njerëzit thonë, ‘Ah - Kam kaluar diçka si kjo”. Trauma është diçka që ai mendon “ne thjesht nuk flasim në shoqëri, e cila ndalon kaq shumë njerëz të marrin ndihmë dhe të ndjehen të arsyeshëm. Jam i lumtur që Shuggie mund ta bëjë këtë”.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë