Libra

Ermal Meta debuton si shkrimtar me romanin ‘Domani e per sempre’

Ermal Meta vjen me librin e tij të parë, një roman me afro 600 faqe të titulluar “Domani e per sempre”.

Ndër kantautorët më të vlerësuar për ndjeshmërinë dhe, në të njëjtën kohë, çiltërsinë e teksteve të tij, Ermal Meta pas shumë këngëve të shkruara, kënduara dhe dhuruara për artistë të tjerë, debuton si shkrimtar artistik.

“Domani e per sempre” do të publikohet nga shtëpia botuese “La Nave di Teseo” 19 majin e ardhshëm dhe të drejtat e romanit tashmë janë zgjedhur nga Carlo Degli Esposti dhe Palomar për një serial televiziv. Regjisori është shprehur në lidhje me këtë:

“Më bëri shumë përshtypje ‘Domani e per sempre’. Është një histori e sinqertë dhe e guximshme, e cila ofron një vështrim të ri mbi diktaturën, mbi dhimbjen dhe sakrificën e popullit shqiptar dhe një reflektim të thellë mbi konceptin e rrënjëve dhe lirisë. Romani dëshmon edhe një herë gjenialitetin e një artisti si Ermal Meta, i cili ka provuar dorën e tij në një vepër të fuqishme dhe me prirje ndërkombëtare”.

Për çfarë flet libri

Romani tregon historinë prekëse të Kajanit, një djalë i lindur në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore, i cili ka një talent të madh për pianon. Rreth tij rrotullohen një sërë personazhesh të paharrueshëm të shekullit të njëzetë. Një udhëtim që është shumë i ngjashëm në mënyrë dramatike me atë që po ndodh sot.

Jemi në vitin 1943, Kajan jeton në një fermë me familjen e tij dhe gjyshin Betim në fshatin shqiptar. Prindërit e tij janë partizanë dhe janë në male duke luftuar kundër nazistëve. Ekzistenca e Kajanit rrjedh disi larg mizorive të luftës, derisa një ditë një dezertor gjerman i quajtur Cornelius troket në derën e tyre, duke kërkuar strehim.

Romani "Domani e per sempre"

Ushtari është një pianist i aftë dhe Kajan i vogël vendos të shfrytëzojë rastin për të mësuar. Ai tregon se është një student i disiplinuar dhe i talentuar dhe zhvillon një marrëdhënie dashurie të brendshme me ushtarin. Pak para dorëzimit të gjermanëve, një trupë naziste pushton fermën. Të tre dëgjojnë të shtënat, të fshehura në një derë kurthi të nëndheshme.

Tensioni rritet derisa gjermanët zbulojnë vendin e fshehjes: pikërisht aty Kornelius del pa hezitim dhe edhe një herë, duke vrarë bashkatdhetarët e tij, i shpëton jetën Kajanit. Betimi, megjithatë, u plagos për vdekje. Është nata e çlirimit të Shqipërisë. Kornelius ka mundësinë të kthehet në Gjermani me ndihmën e Selisë, nënës së Kajanit, drejtues i një komande partizane.

Pesëmbëdhjetë vjet më vonë, Kajan është një profesor i nderuar i muzikës. Ai do të dashurohet me një nga studentet e tij, Elizabeta. Por ka një problem, Elizabeta është vajza e një tradhtari. Një luftë e re do të fillojë për Kajan.

Me “Domani e per sempre” Ermal Meta është kandidat për t’u bërë një zbulim i vërtetë i botës së fiksionit. Këtë e konfirmon Elisabetta Sgarbi, gjenerale dhe drejtore editoriale e La Nave di Teseo, të cilës tashmë i kishte bërë përshtypje dhe i ishte afruar kantautorit në vitin 2017, kur prezantoi këngën ‘Vietato morire’. “Ka një aftësi të madhe për të ndërtuar histori, për të endur dhe histori njerëzish. Ka luftë dhe ka dashuri, ka vdekje, tradhti, muzikë dhe shpresë. Aty është Shqipëria, është Gjermania, janë Shtetet e Bashkuara. Jam e sigurt se fiksioni italian, me këtë roman, do të mund të llogarisë në një zë të ri, befasues”.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë