Trend

Efekti Adele: Korseja bëhet trend përsëri

Lajm i keq për ata që pëlqejnë rrobat e lirshme: dimri do të shohë vetëm korse në qarkullim.

Për këtë, e ka “fajin” këngëtarja Adele. Ajo veshi një fustan me korse në një dasëm si edhe në kopertinën e Revistës “Vogue” dhe kjo mjaftoi që të shumëfishoheshin kërkimet për korse.

Në shtatë ditët e para që kur u zbulua pamja e parë në kopertinë, platforma e modës Lyst raporton se kërkimet për korse u rritën me 73% nga java në javë. Shitësit me pakicë, përfshirë matchesfashion.com, gjithashtu thonë se ka një rritje të shitjeve.

Si një ambasadore moderne për korsetë, Adele ndjek Lizzo, Billie Eilish dhe Bella Hadid. Ata e kanë bërë një korse të cilësisë së mirë nga Vivienne Westwood një simbol të bukurisë dhe stilit.

Për vite me radhë, historianët e modës kanë luftuar me idenë se korsetë janë një emblemë e kontrollit patriarkal kundrejt nocionit të tij si një emblemë të rebelimit dhe, në të vërtetë, të pronësisë.

Në rastin e Adele, trupi i së cilës ka qenë prej kohësh një burim debati publik (më shumë se 12 milionë pëlqyen një fotografi në Instagram të postuar majin e kaluar, që tregonte se këngëtarja ka humbur peshë) është argumenti i fundit që ndoshta gjen më së shumti rëndësi këtu. Për të, korseja është një simbol i pronësisë.

“Është trupi im. E bëra për vete, për asnjë tjetër”, thotë Adele në intervistën e Vogue.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë