Keshilla

Drithërat që ju ndihmojnë të humbni peshë

Kohët e fundit, drithërat kanë marrë një reputacion të keq, sepse shumë njerëz mendojnë për drithërat të çojnë në mbipeshë. Epo, nuk është aq e thjeshtë, dhe nuk është edhe aq e komplikuar. Disa drithëra në të vërtetë do t'ju ndihmojnë të humbni ose të mbani peshën e përkryer, ndërsa disa do të bëjnë të kundërtën e saktë. Qëllimi është të zgjedhësh llojin e duhur të grurit.

Pse kemi nevojë për karbohidratet?

Karbohidratet dhe fibra janë thelbësore për trupin tonë për të funksionuar mirë.  Karbohidratet na japin energji, ndërsa fibra është padyshim e dobishme për humbjen e peshës. Fibra është praktikisht një karbohidrate e patretshme, që do të thotë se ushqimet që përmbajnë atë kanë më pak kalori sesa shuma e njëjtë e karbohidrateve të tjera. Ushqimet që janë të larta në fibra ju mbushin më shpejt dhe shtypni oreksin tuaj, gjë që  bën të humbasim peshë.

Llojet e karbohidrateve

Për të filluar, duhet të dimë se gruri mund të ketë vetitë shumë të ndryshme, varësisht nga mënyra se si është përpunuar dhe kuptuar kjo është shumë kritike. Gruri ka më shumë fibra, vitamina dhe minerale sesa kokrra të rafinuara. Ju mund ta gjeni në të gjithë formën ose  edhe si një miell.

Karbohidratet të rafinuara kanë krunde dhe germ , kjo është arsyeja pse ajo është normalisht një cilësi finer dhe të butë. Për fat të keq, ajo humbet shumicën e lëndëve ushqyese dhe fibrave gjatë procesit të rafinimit.

Karbohidrate të pasuruara, janë kokrra të rafinuara pasi disa lëndë ushqyese, të cilat janë humbur të gjitha gjatë rafinimit, janë zëvendësuar.

Karbohidrate të fortifikuara kanë shtuar lëndë ushqyese shtesë, të cilat nuk ndodhin natyrshëm në atë lloj të veçantë gruri. Mund të jenë vitamina ose minerale si acidi folik ose hekuri.

Zgjidhni karbohidratet që ju ndihmojnë të humbni peshë.

Në përgjithësi, ju duhet të zgjidhni kokrra të gjalla, që përmbajnë fibra, , sepse sa më shumë vitamina dhe minerale që ajo ka, aq më e shëndetshme është.

Tërshëra

Tërshëra përmban një antioksidant që mbron zemrën. Është e njohur për aftësinë e saj për të thithur shumë ujë, që do të thotë se ajo fryhet në stomak, duke dhënë ndjenjën e ngopjes

Orizi i kuq

Orizi i kuq është i pasur me kaq shumë vitamina. Orizi ka antioksidantë, magnez, fosfor, vitamina të grupit B dhe është një nga prodhimet shumë pak që është i lartë në selen. Gjithashtu përmbanë shumë fibra, nuk ka yndyrë dhe ka dendësi të ulët, që do të thotë të ndiheni të ngopur pasi të hani një sasi relativisht e vogël.

Nëse doni të provoni diçka shumë të ndryshme, orizi i kuq dhe i zi mund të jetë një zgjedhje e mirë, të dyja konsiderohen karbohidrate të plota dhe janë të larta në antioksidantë.

Thekrat

Studiuesit besojnë se thekra ka më shumë lëndë ushqyese për shërbejnë se çdo kokërr e tërë. Ajo ka 4 herë më shumë fibra se gruri i plotë standard, 100 kalori për shërbyer, dhe ka gati 50% të shumës suaj të rekomanduar të hekurit.

Elbi

Elbi është i shkëlqyer jo vetëm për humbjen e peshës, por edhe për uljen e nivelit të kolesterolit. Kur bëni pazare ushqimore siguroheuni të merrni edhe kokrra Elbi..

Hikërror ose gruri i ahut

Hikerror ka më shumë proteina se drithërat e tjerë që e bën atë një burim jashtëzakonisht të mirë të proteinave për vegjetarianët. Ka përmbajtje magnezi, gjë që është e rëndësishme për rregullimin e presionit të gjakut. Dhe si të gjitha karbohidratet është gjithashtu një burim i mirë i fibrave.

Quinoa

Quinoa siguron proteina , fibra dietike , vitamina B dhe minerale dietike në sasi të pasura me ato të grurit, misrit, orizit ose tërshërave. Quinoa përmban kalori , dhe njihet si armiku kryesor i sheqerit në gjak.

Misër

Misri është një burim i mirë i vitaminave të grupit B, magnezit dhe fosforit, dhe gjithashtu të lartë në antioksidantë.Misri ju ndhmon të humbni peshë.

Thjerrëzat

Thjerrëzat janë shumë janë të pasura me proteina dhe fibra, me yndyrë të ulët dhe me karbohidrate të ngadalta që digjen. Një gjysmë filxhan duke shërbyer me thjerrëza përmban 20 gram karbohidrate dhe 8 gram fibra, që do të thotë se 8 nga 20 gram karbohidratet nuk do të treten. Në krye të kësaj, ata janë të ngarkuar me vitamina B, zink, hekur, kalium dhe kalcium.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë