Ne rrjet

Donald Trump: Amerika drejt humnerës, por ne populistët do ta shpëtojmë

Gazeta Si - "Unë kam garuar dy herë, kam fituar dy herë dhe tani ndoshta duhet ta bëjmë përsëri".

Donald Trump është kthyer për të shpallur kandidaturën e tij të mundshme për vitin 2024 në zgjedhjet presidenciale.

Për Trump, “Amerika është në buzë të një humnere. Joe Biden dhe e majta radikale po e kthejnë atë në një lloj super-Venezuele. Ne jemi e vetmja shpresë për të shpëtuar vendin. Po, ne jemi populistë, ne vendosim interesat e Amerikës në radhë të parë”, - tha ai nga Viskonsin.

Duke lavdëruar politikat e tij të imigracionit – “kufijtë ishin të sigurt me mua”, ai tha: “Duhet të ndalojmë pushtimin në kufi” me Meksikën, “jemi të pushtuar nga emigrantët”, duke nënvizuar se si çdo vdekje apo krim i shkaktuar nga një emigrant i paligjshëm është “plotësisht i shmangshëm”.

Ish-preësidenti kritikoi vizitën e nacy Pelosit në Tajvan, duke përdorur tone përçmuese dhe sarkastike ndaj kryetares së Dhomës.

“Çfarë po bënte ajo në Tajvan?” Ish-presidenti amerikan i pyeti në mënyrë provokative mbështetësit e tij në një tubim në Viskonsin.

"Ishte ëndrra e Kinës, ajo i dha Kinës një justifikim" për të shkaktuar një përshkallëzim, shtoi Trump.

Por a do të jetë me të vërtetë Trump "i pari" në vitin 2024? Deri tani askush nuk ka dalë me një kandidaturë konkretei.

Republikanët jo-Trump besojnë në hetimin e hapur nga Prokurori i Përgjithshëm, Merrick Garland, edhe në bazë të punës së komisionit parlamentar për sulmin në Kapitol Hill.

Kandidatët e mundshëm janë në pritje. Kuotat e guvernatorit të Floridës, Ron DeSantis vazhdojnë të rriten.

Edhe pse sondazhet i japin atij gjysmën e preferencave republikane në krahasim me liderin.

Një distancë e konfirmuar edhe nga zbulimi i blicit në CPAC: 69% e militantëve ende duan Trumpin në Shtëpinë e Bardhë, ndërsa DeSantis është në 29%.

Lëvizja e parë, megjithatë, do të jetë në dorë të ish-miliarderit njujorkez.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë