Vende dhe Udhetime

Disa ditë pushime në majë të pemës

 Keni menduar ndonjëherë pushime në pyll, dhe jo vetëm, në majë të pemës?

Tree hause ndodhet në fshatin e pyllëzuar Devon , e rrethuar mes pemëve dhe gjelbërimit.

Kjo shtëpi është në pronësi të çiftit  Kieran dhe Helen Fisher, të cilët kur vendosën të bënin një shtëpi pushimesh , ata menduan ta ndërtonin në një vend jo të zakonshëm. Fisher skicoi shtëpinë sipas dëshirave të tij, më pas këtë ide të hedhur në letër vendosi ta realizojë majë të një peme të lartë  në pyllin e fshatit Devon në Angli.

Pronari  ka menduar në mënyre të detajuar ndërtimin e kësaj shtëpie, në mënyrë që nëse një çift zgjedh të kalojë ndodhje fundjavë në këtë shtëpi, ata të kenë të gjitha kushtet e domosdoshme , që nga dhoma e gjumit, kuzhina e kompletuar , banjo,madje edhe një ballkon të përshtatur në mënyrë perfekte me natyrën , ku mund të shijohet ajri i pastër dhe qetësia e këtij pylli.

 Treehouse u ndërtua nga Kieran dhe Helen Fisher, të dy të moshës 31 vjeçare, të cilët kaluan pesë vjet duke gjuajtur për vendin e përsosur për të krijuar  idenë e tyre sa të bukur edhe të çuditshme, pasi ata kontrolluan të gjitha vendet ku mund të  bënin realitet idenë e tyre, ata u joshën nga fshati Devon .

 Fillimisht çifti e patën të vështirë të nxirrnin lejen për të ndërtuar këtë shtëpi në pyll.

Megjithatë projekti i tyre dukej në përputhje më të gjitha rregullat, dhe ata nisën punën, për ndërtimin shtëpisë  dy vite pasi paraqitën  projektin.

Ky projekt ju mori rreth 9 muaj punë pa ndërprerje.

I arreduar në mënyrë përfekte, ku mbizotërojnë ngjyrat e drurit , ka të gjitha kushtet për pushime mjaft relaksuese.

Therehause ndodhet në mes të pyllit, 100 mbi nivelin e deti.  Gjatë dimrit kur edhe pylli zhvishet nga gjelbërimi  mund të shihet deti me sy të lirë nga dritarja e dhomës së gjumit.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë