Lajme

Dhunimi i transgjinores Anxhela, Meta: Sulm burracak, autorët të dalin para drejtësisë

Presidenti Ilir Meta ka dënuar ashpër dhunën e ushtruar ndaj një anëtareje të komunitetit të LGBTI në Shqipëri, Anxhela H. Kjo e fundit u sulmua nga persona ende të paidentifikuar.
Meta shprehet se dhuna ndaj anëtares së komunitetit LGBT në Shqipëri është e dënueshme dhe se autorët duhet të dalin para drejtësisë.
“E dënueshme dhuna kundër një anëtareje të komunitetit LGBTI në Shqipëri. I bëj thirrje autoriteteve ligjzbatuese të marrin masat e duhura për zbardhjen e këtij sulmi burracak dhe nxjerrjen para drejtësisë së autorëve”, shkruan Meta në Twitter.

https://twitter.com/ilirmetazyrtar/status/1194543694285856770

Lajmi për dhunimin e Anxhelës u bë publik nga Komisioneri për Mbrojtjen kundër Diskriminimit, i cili ka dënuar sulmin dhe i ka bërë thirrje policisë që të zbardhë ngjarjen.

Anxhela H. e dhunuar

Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë