Bota

Covid, mbi 31 mijë raste në Kinë. Shifra më e lartë që nga fillimi i pandemisë

Gazeta Si – Rikthehet makthi i Covid 19 në Kinë, ku të mërkurën rastet e reja shënuan maksimumin e tyre të të gjitha kohërave në baza ditore që nga shpërthimi i pandemisë.

Sipas të dhënave nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë, infeksionet e brendshme ishin 31,444, nga të cilat 27,517 ishin asimptomatike.

Këto janë shifra të vogla nëse merret parasysh atë që po ndodh në vendet e tjera, por të rëndësishme në Kinë, ku ende ndiqet politika e "tolerancës zero", megjithëse në versionin dinamik, bazuar në bllokimin, testimin masiv dhe karantinën.

Një gjë e tillë në fillim të nëntorit regjistroi një tjetër viktimë të pafajshme në Lanzhou, ku një djalë 3-vjeçar vdiq për shkak të vonesave autoambulancës.

Shifra i kalon pothuajse 30 mijë infeksionet në mes të prillit, në mes të shpërthimeve që bllokuan Shangain për dy muaj.

Në atë kohë, majat kishin prekur edhe Pekinin dhe qendrat e rëndësishme prodhuese të Guangzhou dhe Zhengzhou, tashmë subjekt i kufizimeve të rënda për ditë të tëra për të kufizuar shpërthimet lokale.

Zhengzhou, kryeqyteti i Henanit, ka urdhëruar bllokime në disa rrethe në përpjekje për të vënë nën kontroll shpërthimet e Covid-19, protestat e dhunshme të së martës mbrëma në mega-uzinë e Foxconn, "iPhone City" që mbledh 70% të telefonave celularë të Apple.

Banorët e Zhengzhout qendror, nuk mund të largohen nga zona nëse nuk kanë një test negativ dhe leje nga autoritetet lokale, këshilla e të cilëve është të mos largohen nga shtëpitë e tyre "nëse nuk është rreptësisht e nevojshme".

Sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit, Henan regjistroi afro 700 infeksione të reja të mërkurën.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë