Treg

Çmimi i naftës bruto në rënie në tregjet e huaja. Po në Shqipëri?

Tregu i naftës burto në botë po ngjall frikë për rënien e vazhdueshme të çmimit.
Për konsumatorët shqiptarë ky do të ishte një lajm ogurbardhë, duke menduar se tregu shqiptar është tejet i ndjeshëm në raport me atë që ndodh në tregjet përtej kufijve.
Ndodh rëndomë që sa herë bursa ndërkombëtare shënon rritje në çmimin e naftës, kjo reflektohet menjëherë në tabelat e karburanteve shqiptarë, pavarësisht se nafta bruto në këtë rast nuk është treguesi i parë dhe i vetëm i rritjes së çmimeve në tregun vendas të karburanteve për automjete.
Por megjithatë, e kundërta nuk është parë të reflektohet në tregun vendas. Tregtarët në këtë rast justifikohen se mbajnë të njëjtin çmim për arsye se po tregtojnë naftën rezervë.


Ç’po ndodh në tregun ndërkombëtar?


Çmimi i naftës së papërpunuar amerikane ka rënë të martën duke shfaqur humbjen më të madhe në dy vjetë e gjysmë.


Çmimi i referencës West Texas Intermediate ra në l 6.82 për qind në 55.84 për barrelë — duke goditur nivelin më të ulët që prej dhjetorit 2017. Nafta e papërpunuar amerikane ra për të 12 ditë radhazi, të martën duke rezultuar si rënia më e keqe njëditore që nga shkurti 2016.
Ndërkohë treguesi i naftës së papërpunuar në nivel global ra 6,5 për qind ose në 65,57 dollarë për fuçi.
Rënia erdhi si rezultat i parashikimit në ulje të Opec për rritjen e kërkesës për naftë në 2019. Pritet që kërkesa për naftë të rritet me 1.29 milion fuçi në ditë gjatë vitit të ardhshëm, që është rreth 70,000 b / d më e ulët se parashikimi i muajit të kaluar.
Por, çmimi ndërkombëtar i naftës është stabilizuar të mërkurën, pas rënies më të keqe njëditore që nga korriku, kur frika për një ngadalësim të kërkesës globale kaploi tregun.
Nafta e papërpunuar ishte 0.2 për qind më e lartë në Londër në pak se 65 $ për fuçi pas uljes me 6.6 për qind të martën. West Texas Intermediate, referenca e SHBA-ve, vazhdoi të binte, me 0.3 për qind në 55.54 dollarë.
Ndërsa çmimi i naftës ka qenë në rënie pas pikut të katër viteve në fillim të tetorit, tregtarët treguan faktorët teknikë për të shpjeguar ashpërsinë e rënies së të martës. Opsionet në WTI për shpërndarjen e dhjetorit janë për shkak të zgjidhjes së të mërkurës dhe pozicionet e mëdha mbetën të pazgjidhura për opsionet e vendosura që u japin të drejtën të shesin sipas standardit WTI të SHBA-ve në 55 dollarë për fuçi. Kjo ishte një nxitje për të shpënë drejt atij çmimi në të ardhmen.
“Ajo që rrezikohet është ruajtja e situatës “, tha Douglas Hepworth i Menaxhmentit të Investimeve në Gresham, një menaxher i fondeve të mallrave.
Çmimi i Naftës po binte të martën, pasi Opec parashikoi se rritja e kërkesës botërore të naftës do të rritet me 1.29 milion fuçi në ditë vitin e ardhshëm, rreth 70,000 b / d më e ulët se parashikimi i tij paraprak nga 1.45mb / d në fundi të korrikut.
Parashikimi sugjeroi që Arabia Saudite dhe partnerët e saj brenda dhe jashtë kartelit mund të detyrohen të frenojnë furnizimet për të shmangur ngritjen e rezervave të naftës. Prodhuesit janë të shqetësuar për një ngadalësim të ekonomisë botërore, duke pasur parasysh tensionet e tregtisë dhe dobësinë e monedhave të vendeve të tregut në zhvillim, të cilat Opec tha mund se mund të ulin kërkesën për naftë.

Ndërkohë, furnizimi brenda SHBA-ve vazhdon të rritet. Uashingtoni vlerësoi të martën se prodhimi nga rajonet e bregdetit si Permiani i Teksasit dhe Nju Meksiko do të arrijë në 7.8 milion b / d këtë muaj, një rritje prej 117,000 b / d nga vlerësimi i saj i mëparshëm. Për dhjetorin, Administrata e Informacionit për Energji parashikon një rekord prej 7.9m b / d të prodhimit.

“Kur i vendosni të gjithë këta komponentë, ju keni një recetë që nuk është me të vërtetë favorizuese për një treg me 85 $,” tha Michael Cohen, analist i naftës në Barclays. Nafta e papërpunuar, që kapi shifrën 86 dollarë për një fuçi më 3 tetor, tani ka rënë pothuajse me 1/4 prej asaj kohe.

Ndryshimi i çmimit në javët e fundit po shton spekulimet se Opeci do të duhet të shkurtojë furnizimin. Khalid al-Falih, ministri i energjetikës i Arabisë Saudite, tha të hënën se Opec dhe partnerët e tij kishin bërë një analizë që tregoi se një rënie prej 1m b / d në furnizimet e naftës nga nivelet e tetorit u kërkua për të balancuar tregun.
“Ne duhet të bëjmë gjithçka që duhet”, tha z. Falih, duke sinjalizuar një ndryshim të afërt në politikën e naftës.

Në qershor, Opec dhe partnerët jashtë kartelit kishin rënë dakord të qetësonin tregun që nga viti 2017, pas presionit nga Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. Z. Trump i bëri thirrje OPEC-ut dhe aleatëve të tij që të rrisin prodhimin për të kompensuar çdo rënie nga Irani pas sanksioneve të rivendosura kundër Teheranit.

Edhe pse Arabia Saudite u zotua të rriste prodhimin në 11 milionë dollarë, një lëvizje nga SHBA-të në fillim të këtij muaji për të bërë lëshime ndaj blerësve të mëdhenj të naftës iraniane dhe për të lejuar më shumë naftë në tregun global, ka krijuar frikëra të përsëritura të tepërta. Në mes të bërtitjeve rreth kufizimeve të reja të furnizimit nga prodhuesit, z. Trump shkroi në Twitter këtë javë që Opec duhet sërish të veprojë, duke thënë se “çmimet e naftës duhet të jenë shumë më të ulëta”.

Çfarë do të ndodhë në tregun vendas në këtë situatë?

Disa ekspertë mendojnë se tregu është i përqëndruar dhe fajësojnë qeverinë që nuk e kontrollon dot. Të tjerë, gjykojnë se përqëndrimi në tregun me pakicë të karburantëve është i pamundur sepse operatorët nuk kanë besim tek njëri-tjetri dhe e thyejnë marrëveshjen mbi çmimet në mënyrë të beftë.

Megjithatë në një situatë të re të tregut ndërkombëtar kur çmimet e naftës bruto parashikohet të vazhdojnë të bien, mbetet për tu parë se si do të luajnë tregtarët shqiptarë…

*Burimi: Financial Times


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë