Vende dhe Udhetime

Cilat vende mund të vizitoni në dhjetor

Dhjetori është sezoni i pikut të udhëtimeve, kjo pasi njerëzit marrin pushimet dimërore dhe kanë kohë për të kaluar disa kohë pushime. Shumë njerëz duhet të udhëtojnë edhe për të parë të afërmit e tyre, por për ata që duan të bëjnë disa ditë pushime dhe duan të zgjedhin ndonjë destinacion të veçantë, ka shumë opsione të ndryshme.

Më poshtë keni disa vende që shkëlqejnë në dhjetor

Bregu lindor i Kalifornisë
Zjarret shkatërruese të Kalifornisë kanë bërë kërdinë, por ka ende pjesë të Kalifornisë ku mirëpresin turistët. Ka shumë qytete unike përgjatë autostradës bregdetare të Paqësorit që janë të etur për vizitorët. Ka qytetin bregdetar të Morro Bay, Monterey Akuarium,Kalaja Hearst, dhe Big Sur. Të gjithë përfitojnë nga moti i ngrohtë dhe afërsia e oqeanit. Megjithëse moti i ngrohtë , njerëzit mund të bëjnë edhe patinazh në akull në Gilroy Gardens

Charlotte
Ky qytet i Karolinës së Veriut ka një skenë të lulëzuar të birrës artizanale, restorante të drejtuara nga kuzhinierët të njohur , muzetë dhe shumë dyqane.
Për familjet, ekziston Qendra Kombëtare e Whitewater në SHBA, një vend për rekreacion në natyrë për rafting me ujë, dhe të gjitha aktivitetet sportive që kryhen në natyrë. Ka shumë shfaqje festash që zhvillohet në këtë periudhë, duke përfshirë “The Nutcracker” 7-27 dhjetor dhe “Holiday on Ice” më 6 janar.

Miami
Miami është gjithmonë i nxehtë, dhe nëse dëshironi të përjetoni verën këtë muaj, mund të vizioni Miamin. Art Basel, një nga festivalet më të mëdha të artit në SHBA që zhvillohet në Miami, zgjat 6-9 dhjetor. South Beach është një vend i bukur për ata që kërkojnë një mot të ngrohtë. Por mos harroni Miami mund të bëni shumë gjëra të tjera përveç plazhit.

Vienna
Është sezoni i festave dhe koha për të kontrolluar tregjet e Krishtlindjeve në Evropë. Gjermania është ndoshta vendi më i njohur për tregjet e pushimeve, por edhe Austria gjithashtu nuk mbetet pas.
Tregjet e Krishtlindjeve në Vjenë datojnë që në Mesjetë. Tani në Vjenë ka më shumë se 20 tregje, ku mund të gjeni gjithçka që dëshironi.
Më i madhi është Tregu i Krishtlindjeve para Bashkisë në Vienë

Australi
Australia gjithashtu është një ndër destinacionet më të preferuar të turistëve gjatë periudhës së dhjetorit, është një vend i madh, por këtu janë disa vende për të vizituar këtë muaj. Atyre që ju pëlqen plazhi, mund të vizitojnë Perthin pasi ky vend ka shumë plazhe, duke përfshirë Yagan Square. Rottnest Island është një nga 19 plazhet që janë vetëm 20 minuta nga qendra e qytetit Perth.

Gjithashtu në Australi mund të gjeni parqet më të bukura rreth Kangur Cliffs. Adelaide në jug të Australisë njihet ushqimet dhe verërat më të mira në të gjithë vendin.

 

Më Shumë